گنبد غفاریه مراغه

نوشته شده توسط محمد صامتی

گنبد غفاریه مراغه، جنب پارک شهر قرار گرفته است. نام مدفون بنا در کتیبه بالای ورودی آمده؛ اما امروزه که اکثر قسمت های این کتیبه از بین رفته، تنها القاب او، المالکی، العای، العادلی باقی است.

در حاشیه بالای اضلاع شرقی و غربی بنا، علاماتی وجود دارد که به شکل دوچوگان پشت به هم در داخل دایره است. آندره گدار این علامت را نشان خانوادگی چوگان داران دانسته و نوشته است که این نشان در مدرسه امیر ایل ملک در بیت المقدس و نیز بر چلچراغی میانایی متعلق به موزه قسطنطنیه به همراه نام ایل ملک چوگان دار دیده می شود.

ایل ملک در سال 747 در قاهره فوت کرده و گنبد غفاریه ممکن نیست مدفن وی باشد؛ ولیکن احتمالا این بنا آرامگاه فرد دیگری از خانواده چوگان داران، به نام امیر مملوک شمس الدین قراسنقر چرکسی منصوری است. وی در ابتدا غلام بود و قلدوون او را خرید و به چوگان داری منصوب کرد. پس از آن، در دوره حکومت لاجین، نایب السلطنه مصر و در زمان محمد بن قلدوون، نایب السلطنه سوریه شد و تا سال 711 در این مقام ماند. در این سال، به نزد تاتارها گریخت و در سال 728 در مراغه درگذشت. (منابع: الف-1)
گنبد غفاریه مراغه، مانند دیگر گنبدهای مراغه بنایی است چهارگوش که بر روی تخته ای سنگی و دخمه ای استوار گشته. در چهارسوی بنا ستون‌های آجری با نقش لوزی به چشم می‌خورد. ورودی گنبد به سمت شمال و بر هر یک از اضلاع آن دو طاق نما و یک حاشیه کتیبه ساخته شده. تزیینات بنا شامل کاشی‌های رنگین سیاه و سفید و آبی آسمانی است. (منابع: نصرت‌الله مشکوتی، فهرست بناهای تاریخی و اماکن باستانی ایران، ۱۳۴۹) این اثر در تاریخ 9 مرداد 1312 با شماره 137 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مشاهده 434 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1289{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید