مقبره حاج حسین خوانساری اصفهان

نوشته شده توسط محمد صامتی

مقبره حاج حسین خوانساری اصفهان، در تخت فولاد، بلوار آزادگان این شهر قرار دارد. حاج حسین خوانساری از رجال و دانشمندان معروف عصر صفویان بود و در دربار شاه سلیمان صفوی نفوذ بسیار داشت. وقتی شاه سلیمان قصد سفر داشت، از حاج حسین خواست که در غیبت او، به نیابت، امور مملکتی را اداره کند.

حاج حسین خوانساری صاحب تالیفات متعددی است و اشعار و خطب و منشات معروفی دارد. او در سال 1016 به دنیا آمد و در سال 1099 وفات یافت. در داخل مقبره حاج حسین خوانساری، جمعی از علما و شعرای دوره های بعد نیز مدفون اند؛ و از این رو، بنا را قبه العلما نیز خوانده اند. از جمله مدفونان این بقعه آقا جمال خوانساری، فرزند حاج حسین، است که از مشاهیر و پیشوایان مذهبی زمان خود بود و ریاست حوزه علمیه بزرگی را در اصفهان برعهده داشت.

داخل بقعه تزیینات گچی داشته که قسمت هایی از آن ربوده شده است. پوشش خارجی گنبد و دیوارهای بقعه کاشی کاری نفیسی دارد که قسمت عمده آن فروریخته است. این بنا در میانه صحنی نشسته که به تکیه معروف است. سردر مقبره مقرنس گچی و کتیبه کاشی کاری به خط ثلث داشته که بخش عمده ای از آنها از بین رفته است. این بنا در سالهای اخیر مرمت کامل شده است. (منابع: الف-1)

مشاهده 521 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1284{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید