مقبره درب امام اصفهان

 مقبره درب امام اصفهان، در خیابان جمال الدین عبدالرزاق، کوی حمام وزیر، کوچه شهید جزی این شهر قرار دارد. بر اساس کتیبه سردر  مقبره درب امام اصفهان، دو امام زاده مدفون در این بقعه، ابراهیم بطحایی و زین العابدین می باشند.

نسب امام زاده ابراهیم بن محمد بطحایی بن قاسم بن حسن بن زید بن امام حسن مجتبی(ع) و امام زاده دیگر، ابوالحسن زین العابیدن علی بن نظام الدین احمد الابح بن شمس الدین عیسی بن جمال الدین محمد بن علی العریضی بن امام جعفر بن محمد صادق(ع) معرفی شده است. در کتاب تاریخ تشیع اصفهان آمده است که امام زاده دیگری نیز دراین بقعه یا مجاور آن مدفون است که نسب وی ابراهیم بن طباطبا فرزند اسماعیل دیباج فرزند ابراهیم غمر فرزند حسن مثنی و سبط امام حسن مجتبی(ع) است. در ضمن مادر جهانشاه قره قویونلو نیز در این بقعه مدفون است.

بنا دو گنبد خانه کوچک و بزرگ دارد. قدیمی ترین بخش بقعه شامل گنبدخانه بزرگ تر و راهرو و ایوان ورودی آن است که در قرن نهم هجری قمری و در زمان جهانشاه قره قویونلو احداث شده است. در زمان شاه سلیمان صفوی، بر فراز راهرو، گنبدی کوچک و در زمان شاه سلطان حسین صفوی، ایوان جدیدی در کنار ایوان قدیمی ساخته و فضاهایی شامل تالاری بلند در ضلع شرقی و دو اتاق کوچک در جنوب و غرب، به بنا افزوده شد. ایوان اصلی بقعه تزیینات نفیس از کاشی برجسته دارد.

سه صحن در شمال و شرق و غرب بقعه قرار دارند. در ضمن نمای خارجی صحن غربی در و پنجره های گچ بری نفیسی داشته که برخی از آنها هنوز باقی است. یکی از پنجره ها در سال 1320 مرمت شد و بعد در یکی از اتاقهای کاخ چهلستون اصفهان نصب گردید. (منابع: الف-1)

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1283{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید