برج قربان همدان

نوشته شده توسط محمد صامتی

برج قربان همدان در خیابان طالقانی، کوی زندی ها قرار گرفته است. تنها کتیبه تاریخ دار موجود در برج قربان همدان بر سنگ قبری است که در میانه برج قرار دارد و عبارات آن به سبب ساییدگی به دشواری خوانده می شود. این کتیبه مورخ به 1090 یا 1009 است.

عده ای این بنا را مقبره بدیع الزمان همدانی، نویسنده بزرگ قرن چهارم هجری قمری می دانند. و عده ای دیگر این نظر را نمی پذیرند. در کل همچنان این بحث باقی است که واقعا صاحب این مزار کیست؟ کار تا جایی پیش رفته که بعضی ها معتقدند، اینجا مقبره حافظ شیرازی بوده است یا بعضی معتقدند مقبره حافظ ابرو مورخ قرن نهم یا حافظ ابوالعلا از دانشمندان سلجوقی می باشد. در هرحال، به نظر می رسد این برج از آثار قرون هفتم و هشتم هجری قمری است.

برج قربان، دوازده وجهی آجری ساده ای است که گنبدی هرمی شکل دارد. این برج تا سال 1328 شمسی تعمیر و مرمت نشده بود. در آن زمان، بخشی از برج داخل خانه های این محل قرار داشت و قسمت فوقانی گنبد آن فروریخته بود.در سالهای 1328 تا 1329 شمسی، بنا مرمت کامل شد و گنبد آن تعمیر و تکمیل گردید. همچنین بناهای اطراف را، که متصل و متکی به آن بودند، برچیدند. در این زمان، سردابه ای نیز در زیر برج کشف و مرمت شد که ورودی آن در سوی شمال غربی است. (منابع: الف-1)

مشاهده 605 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1279{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید