آرامگاه شاه فیروز سیرجان

نوشته شده توسط محمد صامتی

آرامگاه شاه فیروز سیرجان در 15 کیلومتری جنوب شرقی این شهر در استان کرمان واقع شده است. در داخل بقعه، آرامگاهی وجود دارد که سنگ روی آن از بین رفته است. در منابع تاریخی بررسی شده، به صاحب مزار اشاره ای نشده ولی اهالی محل این بنا را، آرامگاه ابو کالیجار بن عضدالدوله یا فرزند وی می دانند و می گویند که او در شکارگاه درگذشته و در این محل دفن شده است.

در کتاب بناهای آرامگاهی، نوشته پژوهشگاه فرهنگ و هنر، آمده است که این بنا با توجه به شیوه معماری آن احتمالا متعلق به دوره ایلخانیان (قرن هشتم هجری قمری) است. آثار سه قبر در نزدیکی این بنا در دل کوه باقی است که احتمالا ربطی به این بنا داشته اند. این بنا گنبدخانه ای هشت وجهی است که بر فراز صخره ای بلند قرار دارد. هشت ایوانچه گنبدخانه را احاطه و به فضای بیرون گنبدخانه رو کرده اند. این بنا گنبدی دوپوش دارد؛ گنبد داخلی دارای رسمی بندی و پوش خارجی ساده و بدون تزیین است

نماهای خارجی بنا با قاب های آجری تزیین شده. این بنا در گذر زمان آسیب فراوان دیده و قسمتهایی از جرزهای هشتگانه و نیمی از گنبد آن فروریخته است. در دهه اخیر، قسمتهایی از بنا را اداره میراث فرهنگی کرمان مرمت کرده است. (منابع: الف-1)

مشاهده 1136 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1234{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید