برج های خرقان قزوین

نوشته شده توسط محمد صامتی

برج های خرقان قزوین در جاده قزوین-همدان، منطقه خرقان واقع گردیده است. دو برج خرقان به فاصله 29 متری هم قرار گرفته اند. بر گنبد برج شرقی، که قدمت بیشتری دارد، تاریخ 460 و بر سردر برج غربی، تاریخ 486 دیده می شود. دفن شدگان در این دو برج دقیقا شناخته نشده اند و کتیبه های مربوط به معرفی آنان در هر دو برج آسیب دیده است.

معماری هر دو بنا، ابوالمعالی محمد بن مکی زنجانی بوده است. در منابع آمده است که گنبد برج شرقی خرقان، قدیمی ترین نمونه گنبد دوپوش کامل در ایران است. در ضمن به نظر می رسد که این دو برج از آثار قرن پنجم هجری قمری و از آثار دوره سلجوقیان می باشد.

برج شرقی بنایی هشت وجهی است که در هر گوشه آن، ستون مدور برجسته ای دیده می شود. انتهای این ستون ها ویران شده، که به قیاس با برخی بناهای هم زمان می توان احتمال داد که به کلاهکی مخروطی ختم می شده است. این بنا گنبدی دوپوش داشته که از پوش خارجی آن فقط قسمت کوتاهی از ساقه باقی است. تمام نمای این برج تزیینات آجرکاری با بیش از سی طرح متنوع دارد. سطوح داخلی برج، نقاشی روی گچ دارد که از کامل ترین و زیباترین نقاشی های دیواری در بناهای سلجوقی است. در این نقاشی ها از انواع درخت و پرنده دیده می شود و در پیرامون زیر ساقه گنبد، طرحی از خطوط کوفی گلدار وجود دارد که تشخیص آن به آسانی میسر نیست.

kharraqan towers of qazvin 04

برج غربی که 26 سال پس از برج شرقی احداث شده، شباهت بسیار به برج قدیمی تر دارد. به نظر می رسد که ستون های پیرامون این برج به کلاهکی گنبدی ختم می شده است. در آجر کاری نمای این برج، شیوه ای بدیع اعمال شده و از تکه های کوچک آجرهای چهارگوش در ایجاد طرحهایی در متن آجرکاری ها استفاده شده است. این شیوه را بعدا در بناهایی مانند گنبد سرخ مراغه تکرار و کامل کرده اند. داخل این برج فاقد پوشش گچ و نقاشی دیواری است و در آن، تنها یک محراب آجرکاری دیده می شود. احتمالا به علت بروز حوادثی، فرصت مناسب برای تزیین داخل این برج دست نداده است.

kharraqan towers of qazvin 12

این برج ها را در سال 1347 شمسی سازمان ملی حفاظت آثار باستانی مرمت کرد. پیش از آن، اطراف و پایه های برج قدیمی تر در زیر قشری از رسوبات سیلاب قرار داشت و بنای برج و ستون های آن را روستاییان به شکل ابتدایی تعمیر کرده بودند. (منابع: الف-1)

مشاهده 1559 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1231{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید