امامزاده پنجه شاه کاشان

نوشته شده توسط محمد صامتی

امامزاده پنجه شاه، در میدان کمال الملک، خیابان بابا افضل، کوچه شهید احدپور، شهر کاشان، استان اصفهان واقع شده. قدیمی ترین تاریخی که در این امامزاده دیده می شود 956 است که بر دو قطعه کاشی محراب مانند، منصوب بر قبور امام زادگان، قید شده است. کتیبه اطراف درگاه ورودی امامزاده پنجه شاه کاشان مورخ 1238 است. در ایوان بزرگ امامزاده نیز، دو سنگ مزار با تاریخهای 1333 و 1366 دیده می شود.

بنابر کتیبه های موجود، این بنا مرقد امامزاده هارون بن موسی بن جعفر (ع) و فرزند وی، امامزاده محمد، است. بانی اولیه بنا مشخص نیست. کتیبه سنگی اطراف ورودی بقعه حاکی از اقدامات محمد صادق اصفهانی به سرکاری آقا نجفقلی است.

کلانتر ضرابی درباره وجه تسمیه این بنا به پنجه شاه می نویسد که: پس از واقعه روز عاشورا، دست بریده حضرت عباس (ع) را برای یکی از حکام ایرانی می بردند که چون به این ناحیه رسیدند، جمعی از شیعیان به جهاد برخاستند و آن دست را گرفتند و در این محل به خاک سپردند. امروزه به نشانه این حکایت، مجسمه ای از یک دست در داخل بقعه وجود دارد.

بنابر منابع بررسی شده، قسمت های مختلف امامزاده پنجه شاه کاشان متعلق به دوره های گوناگون است: مناره آن متعلق به دوره سلجوقیان؛ بنای اصلی بقعه، شامل گنبدخانه و گنبد خارجی هرمی شکل آن، از آثار قرن هفتم هجری قمری؛ صحن بزرگ از بناهای دوره زندیان و قاجاریان. ایوان بزرگ بقعه در نیمه اول قرن گذشته به مقرنس کاری و آینه کاری و نقاشی مزین شده است. مناره بقعه، کتیبه هایی به خط کوفی و آجرچینی ای مشابه با مناره مسجد جامع کاشان داشته که در مرمت های دوره اخیر، با آجر و کاشی پوشانده شده و نمای اولیه آن تغییر یافته است. (منابع: الف-1)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی امامزاده پنجه شاه کاشان (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 1242 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1221{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید