بقعه پیر تاکستان

نوشته شده توسط محمد صامتی

بقعه پیر تاکستان در خیابان عاشورا، میدان المهدی شهر تاکستان استان قزوین قرار گرفته. با توجه به آجرچینی و بندکشیهای نمای این بقعه و تزیینات بالای در، می توان پیر تاکستان را از آثار دوره سلجوقیان دانست.

اوژن فلاندن در سال 1841 میلادی تصویری از بنا تهیه کرده که در این تصویر، ارتفاع بقعه و تزیینات و بعضی جزئیات آن با وضع فعلی بنا تفاوت هایی دارد؛ مثل رجهای مقرنس بالای در دو ردیف بیش از تعداد فعلی است. همچنین در آن، نمای کلی بناها و برج و باروی قلعه سیاه دهن (تاکستان کنونی) دیده می شود که نشان می دهد این آبادی در آن زمان از اعتبار و رونق بیشتری برخوردار بوده.

بقعه پیر تاکستان

با توجه به نمای ورودی و تزیینات آجرکاری مدور دو جرز جانبی ورودی، می توان احتمال داد که دو ستون مدور تزیینات نمای بنا را تکمیل می کرده. در کل، آثار باقی مانده در نمای کنونی نشان می دهد که بنا در دوران آبادانی تزیینات فراوان و زیبایی داشته است. گنبد مخروطی بقعه نیز احتمالا پوشش کافی داشته. (منابع: الف-1) این آرامگاه یك چهار طاقی است كه هر ضلع آن در خارج 50/6 متر و از داخل 40/4 متر می باشد. چهار فیل پوش واقع در كنج ها و طاق نماهای میان آن و سپس كاربندی های شبه طاقنمای كوچك كه بین هر فیل پوش و طاق نمای بزرگ ایجاد شده طرح های هندسی از جمله صلیب شكسته را به وجود آورده اند.

بقعه پیر تاکستان 

مقبره پیر تاکستان که در گذر زمان به شدت آسیب دیده بود، در دوره معاصر توسط اداره باستان شناسی مرمت گردید و به شماره 384 در فهرست ملی آثار ایران به ثبت رسید.

مشاهده 1280 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1208{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید