مقبره لقمان بابا سرخس

نوشته شده توسط محمد صامتی

مقبره لقمان بابا در دو کیلومتری حاشیه شمالی شهر سرخس استان خراسان رضوی قرار گرفته است. این بنا مقبره شیخ لقمان سرخسی، معروف به لقمان بابا، از عرفای مشهور قرن چهارم ه.ق است که با شیخ ابوسعید ابوالخیر معاصر و معاشر بوده است.

به نظر می رسد، قسمتی از بنای اصلی مقبره منسوب به دوره سلجوقیان و بقیه آن متعلق به قرن هشتم هجری قمری است. در ضمن در منابع آمده که بنای مقبره شامل مدرسه و خانقاه نیز بوده که امروزه از میان رفته است. در کاوشهای محوطه بنا، آثاری از این الحاقات نمایان شده است. این بنا به آیات قرآنی و کتیبه های حاوی شرح حال این عارف مزین بوده و کاشی های بسیار نفیسی بر سردر و اطراف مقبره وجود داشته است که به مرور زمان، شکسته و فروریخته یا ربوده شده است و اکنون مقداری از آنها در سردر مقبره باقی است. امروزه بخش زیادی از سردر فروریخته و از بین رفته.

مقبره لقمان بابا سرخس 

مقبره لقمان بابا، گنبدی دوپوش داشته که علی رغم فرویختن قسمت فوقانی پوش خارجی آن، گنبد و دو پوش آن قابل تشخیص است. (منابع:الف-1) همچنین نوار کمربند مانندی، قسمت مدور گنبد را از ساقه و دیواره آن که بر روی قاعده چند پهلویی قرار گرفت است، جدا می‌کند. در بدنه هر ضلع آن، روزنه‌ای برای روشنایی درون گنبد تعبیه شده است؛ و تزئینات گچی، گچ بری و آجرکاری آن ممتاز است.

 مقبره لقمان بابا سرخس

نور داخل بقعه از چهار نورگیر مستطیل شکل در بدنه هشت ضلعی تأمین می‌شود و طاق نماهای داخلی بنا با آجرکاری ظریف و طرح های هندسی لوزی ساخته شده. گفتنی است شباهت بسیار زیادی بین این بنا و آرامگاه سلطان سنجر سلجوقی وجود دارد. این اثر در تاریخ 15 دی 1310 با شماره ثبت 165 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مشاهده 964 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1197{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید