برج شبلی دماوند

برج شبلی دماوند در میدان امام خمینی، بلوار امام حسین(ع) شهر دماوند استان تهران قرار گرفته است.  برج شبلی منسوب به شیخ شبلی، زاهد معروف قرن سوم و چهارم هجری قمری در دوران سلجوقی می باشد.

ابوبکر دلف بن حجدر شبلی در سال 247 متولد شد، مدتی والی دماوند بود و سپس به سمت پرده داری موفق عباسی رسید. او پس از مدتی پرده داری خلیفه را رها کرد و به جمع زهاد و متصوفان درآمد. شبلی سرانجام در سال 334  در گذشت و در بغداد مدفون شد. عده ای معتقدند این بنا، خانقانی بوده که شبلی در آن به دور از مسئولیت های حکومتی به خلوت می نشسته و از این رو، به نام او شهرت یافته است. البته عده ای این بنا را به یکی از رجال زرتشتی نسبت می دهند.

برج شبلی ابتدا به صورتی ساده ساخته شد و سپس در دوران های بعد آجرکاری به سبک سلجوقیان بر روی آن انجام شد. نمای این ساختمان یادآور شیوه رازی در معماری است. در تاریخ ساخت بنا، اختلاف نظرهای متفاوتی هست. بنا از خارج به شکل برجی هشت وجهی است که ستون های مدوری در گوشه های آن قرار گرفته است. ورودی بنا در جبهه جنوبی آن است که بر اثر تعمیرات متعدد، صورت اصلی آن تغییر یافته است.

 برج شبلی دماوند استان تهران - damavand-shebeli-tower

بر بالای درگاه ورودی، دو طاق نما وجود دارد که سالم مانده و مقرنس آنها معیار اصلی تاریخ گذاری بنا بوده است. بر بالای طاق نماها، قسمتی هست که احتمالا کتیبه ای در آن بوده.

 برج شبلی دماوند استان تهران - damavand-shebeli-tower

گذشته از وجه ورودی برج، همه وجوه برج به سه قسمت چهارگوش تقسیم گردیده که با آجر چینی تزیین شده. طرحهای آجرچینی هر یک از این قسمت ها با یکدیگر متفاوت است. امروزه بخش تحتانی آجرچینی دیوارهای برج فروریخته است. این برج از داخل قاعده ای دایره شکل دارد و بر دیوارهای آن تزیینی دیده نمی شود. این بنا سردابه ای با قاعده چهارگوش و سقف هلالی دارد. (منابع: الف-1) این برج در تاریخ 29 خرداد 1351 با شماره ثبت 920 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1196{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید