مقبره سید رکن الدین یزد

نوشته شده توسط زهرا صامتی

بقعه سید رکن الدین در خیابان امام خمینی، خیابان مسجد جامع، کوچه وقت الساعت شهر یزد قرار گرفته است. این بنا آرامگاه سید رکن الدین محمد نظام الحسینی متوفا به سال 723 است.

سید رکن الدین از سادات معظم بوده و در تواریخ یزد، به بناهای فراوان از آثار او اشاره شده است. از این بناها می توان بدین ها اشاره کرد: بخشی از مسجد جامع یزد، مسجد محله مصلای عقیق، بازاری در محله سرریگ، چندین حمام و کاروان سرا، خانقاههای متعدد در آبادی های یزد.

بقعه سیدرکن الدین یزد، تنها بخش باقی مانده از مجموعه ای مفصل است. این بنا مرکب از مدرسه، رصدخانه، کتابخانه ای با سه هزار جلد کتاب، مسجد، بیت الادویه، دارالشفا و خانقاه بوده است. در رصدخانه این بنا، علاوه بر تعیین ساعت، گذشت روزها برحسب ماههای ترکی، عربی، فارسی و رومی مشخص می شده است.

این اثر شامل گنبدخانه مدرسه و ایوان مقابل آن است که سیدرکن الدین در این گنبدخانه به خاک سپرده شده است. میدان نزدیک بنا و محله ای که بنا در آن است  به "وقت و ساعت" معروف است که نشانی از وجود رصدخانه در این مجموعه است. سطح خارجی گنبد را در دوره معاصر با کاشی دارای نقوش سفید و مشکی در زمینه لاجوردی پوشانده اند؛ ولی این گنبد در ابتدا پوشیده از کاشیهای سبز رنگ بوده که به مرور زمان خراب شده است. در داخل گنبدخانه، کتیبه های مختلف به خط کوفی تزیینی و ثلث و همچنین طرحهایی به رنگهای آبی، سبز، قهوه ای و طلایی دیوارها را زینت بخشیده اند.

در سال 1350 شمسی، مرمت این بنا با همکاری انجمن آثار ملی و به مباشرت سازمان ملی حفاظت آثار باستانی آغاز شد که تا سال 1353 شمسی ادامه یافت. (منابع: الف-1)

مشاهده 1000 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1177{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید