امامزاده یحیی همدان

نوشته شده توسط زهرا صامتی

امامزاده یحیی همدان در بلوار آیت الله مدنی این شهر قرار دارد. در زیارت نامه امامزاده یحیی، او فرزند بلافصل حضرت علی(ع) معرفی شده است.

اشعار نوشته بر کاغذ و منصوب در حاشیه و بالای ورودی بقعه، در ایوان شمال غربی، به خط محمد حسین است و در آن، بانی آینه کاری این ایوان، سید محمد، معرفی شده است. بر روی در این ایوان، نام محمد بن محمد شریف، دیده می شود و کتیبه ای بر صندوق روی مزار، از تعمیر این صندوق به دست استاد محمد اصفهانی خبر می دهد. محمد تقی مصطفوی در کتاب (آثار تاریخی همدان) با توجه به هیئت داخلی بنا، آن را از آثار قرن هشتم تا دهم هجری قمری دانسته که در دوره صفویان و قاجاریان قسمت هایی به آن افزوده اند. او همچنین صندوق منبت کاری روی مرقد را به قرن هشتم یا نهم هجری قمری نسبت داده است. در دوره صفویان، رواقی در پیرامون گنبدخانه بقعه احداث کرده و در زمان قاجاریان، طاق نماها و غرفاتی به سمت خارجی بقعه افزوده اند. در ابتدای قرن چهاردهم هجری قمری، ایوان شمال غربی بقعه، که مدخل اصلی آن محسوب می شود، آینه کاری شد. صندوق نفیس روی بقعه از آثار دوره ایلخانان یا تیموریان به نظر می رسد. بخشهای آسیب دیده این صندوق را در دوره معاصر مرمت کرده اند. (منابع: الف-1)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی امامزاده یحیی همدان (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 1634 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1093{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید