امامزاده اسماعیل اصفهان

امامزاده اسماعیل اصفهان در چهارراه شکرشکن، خیابان هاتف، شهر اصفهان قرار گرفته. وی از نوادگان امام حسن مجتبی علیه السلام می باشد.

مجموعه امامزاده اسماعیل اصفهان مشتمل بر یک مسجد بسیار قدیمی به نام شعیا (شعیا از پیامبران بنی اسرائیل است) و رواق، سردر صحن و گنبد زیبا و آجری بزرگ امامزاده اسماعیل (از نوع گنبد های چهار سوی اصفهان) است.

Esmaeil shrine of isfahan 09

در سردر امامزاده از جانب صحن کتیبه ای مورخ 1041 دیده می شود. در حاشیه آن نیز، در کتیبه ای، این ماده تاریخ آمده است: ببین شکوه حریم مزار اسمعیل*چه خوش مطابق تاریخ مهر گستر اوست، که سال 1147 را نشان می دهد. (منابع: الف-1)

Esmaeil shrine of isfahan 08

قسمت های مختلف امامزاده اسماعیل با سبک های مختلف نقاشی به صورت لایه چینی و قاب بندی و کتیبه های خطی و ستاره ای برجسته و خطوط ثلث و نستعلیق تزیین شده است. مجموعه امامزاده اسماعیل به دلیل در برداشتن ویژگی های معماری دوران سلجوقی و تزیینات و الواح دوران صفوی از بناهای بسیار جالب شهر اصفهان است که پژوهشگران بسیاری در باره آن مطالعات و بررسی هایی انجام داده اند.

Esmaeil shrine of isfahan 02

این بنا در تاریخ 15 دی 1310 با شماره ثبت 112 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی امامزاده اسماعیل اصفهان (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1027{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید