مقبره بابا قاسم

مقبره بابا قاسم اصفهان در خیابان علامه مجلسی، خیابان شهید علی کیمیاگری واقع شده. قدیمی ترین کتیبه تاریخ دار بنا بر سردر ورودی و مورخ 741 قمری است.

این بنا مقبره محمد، معروف به "بابا قاسم"، يكي از عرفا و زهاد مشهور می باشد كه در اوائل قرن هشتم هجري در اصفهان زندگي مي كرده است. در مورد كلمه بابا توضيح اين نكته ضرورت دارد كه از قرن هشتم تا دهم هجري عده اي از عرفای صوفيه در اصفهان زندگي مي كردندكه عنوان بابا داشته اند. از بررسي متون تاريخي و شرح حال اين بزرگان چنين استنباط مي گردد كه اين كلمه را براي احترام و بزرگداشت به نام آن ها اضافه مي كردند. نام بانی مقبره بابا قاسم؛ سلیمان بن ابی الحسن بن طالوت دامغانی، معرفی شده است.

این اثر در تاریخ 15 دی 1310 با شماره ثبت 100 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.(الف-5) آندره گدار در کتاب آثار ایران می نویسد که سبک معماری بنای مدرسه امامی در نزدیکی این بقعه نشان می دهد که هر دو این بناها در یک دوره ساخته شده اند و بنای مدرسه کمی قدیمی تر از مقبره است. وی می افزاید که این مجموعه دست کم یک بنای دیگر را نیز شامل می شده که از میان رفته است.

سردر مقبره بابا قاسم

بنا مقبره بابا قاسم، از دو گنبدخانه، یکی با مقطع افقی مربع و دیگری هشت ضلعی، تشکیل شده است که با دالانی به یکدیگر راه دارند. گنبدخانه با قاعده مربع در سال 1044 مرمت شد؛ ولی گنبدخانه دیگر به مرور زمان به صورت مخروبه درآمد و در سال 1297، به گنبدخانه ای با مقطع افقی مستطیل تغییر شکل یافت که چون دراین تغییرات دقت نشد، گنبد جدید کاملا مدور نیست. آندره گدار با توجه به آثار گنبدخانه قدیمی این تغییرات را تشخیص داده است. بنا در دهه های اخیز نیز مرمت شده است. (الف-1)

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1009{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید