جاذبه های دیدنی و گردشگری ایران و جهان

مقبره چهار پادشاهان یا مسجد چهار پادشاهان در خیابان سردار جنگل، تقاطع خیابان کاشف شهر لاهیجان استان گیلان قرار گرفته است. این بنا شامل چهار اتاق متوالی است که ایوان طویل ستون داری در مقابل آن قرار دارد.

گنبد سرست در روستای بالا سرست در بابل قرار گرفته است. امروزه، شخصیت مدفون در این آرامگاه ناشناخته است. به نظر می رسد که این بنا از آثار قرن نهم ه.ق باشد.

امامزاده هارون ولایت اصفهان در خیابان جمال الدین عبدالرزاق، کوی هارونیه، روبروی مسجد علی در شهر اصفهان قرار گرفته است.این مجموعه از مقبره و مدرسه ای کوچک در شمال غربی آن و صحن بزرگ یا حسینیه در شمال شرقی آن تشکیل شده است.

مقبره شیخ شهاب الدین اهری در خیابان شیخ شهاب الدین شهرستان اهر استان آذربایجان شرقی قرار گرفته است. در فضایی به نام مسجد کوچک، واقع در جبهه شرقی بنای مقبره شیخ شهاب الدین اهری، کتیبه ای به خط شیخ بهائی مورخ به ۱۰۱۸ وجود دارد که حاکی از حضور شیخ بهایی در این محل است. کتیبه دیگری در این فضا مربوط به تعمیرات سال ۱۱۸۹ است. مزار شیخ شهاب الدین اهری در میانه صحن بنا و در حصار سنگی مشبک قرار دارد. قبور دیگری نیز در این حصار وجود دارد که سنگ یکی از آنها مورخ به ۱۱۷۳ است.

حرم حضرت معصومه (س) در میدان آستانه، شهر قم می باشد. در نیمه دوم قرن دهم هجری قمری، شاه طهماسب صفوی با مباشرت اعتمادالدوله قاضی جهان حسینی وزیر در اطراف مرقد حرم حضرت معصومه یک ضریح کاشی و بعدا پیرامون آن، ضریحی از فولاد مشبک نصب کرد. از دوره قاجاریان تاکنون، چندین ضریح نقره بر جای این ضریح فولادی نصب شده و نیز چندین بار این ضریحها تعمیر شده است.

 مقبره سه گنبد ارومیه در خیابان سه گنبد، کوچه ششم شهر ارومیه استان آذربایجان غربی قرار گرفته است. بر سردر این مقبره، سه کتیبه به خط کوفی بر سنگ منقوش است که در کتیبه سوم، تاریخ ۵۸۰ دیده می شود.

بقعه میر شمس الدین لاهیجان در میدان شهدای این شهر در استان گیلان قرار گرفته است.

مقبره مولانا شیخ زین الدین ابوبکر در میدان مولانا، خیابان مولانای غربی، شهرستان تایباد استان خراسان رضوی قرار گرفته است.

امامزاده محمد محروق نیشابور در میدان فضل، انتهای بلوار خیام این شهر قرار گرفته است. قدیمی ترین کتیبه های موجود در امامزاده محمد محروق بر دو در چوبی منبت کاری شده نفیس آن و به تاریخ های 976 و 978 می باشد.

امامزاده محمد عابد در روستای مشهد میقان شهرستان اراک استان مرکزی قرار گرفته است. به اعتقاد اهالی محل، این مقبره مدفن محمد عابد، فرزند بلافصل امام کاظم (ع) است. البته در منابع دیگر، مدفن این فرد در شهرهای قم و شیراز هم نسبت داده شده است.

امامزاده محمد تفرش در میدان امام خمینی، خیابان انقلاب این شهر قرار گرفته است. عده ای این بقعه را مدفن یکی از نوادگان امام زین العابدین(ع) دانسته اند و در منبعی دیگر نام حسین بن حسن افطس آمده است که محدثی بزرگ و از یاران امام حسن عسکری(ع) بوده است.

امامزاده زین العابدین ساری در میدان ساعت، خیابان جمهوری اسلامی، خیابان هشتم در این شهر واقع شده است.

مقبره دوازده امام یزد در محله فهادان، کوچه رختشویخانه، جنب مدرسه ضیائیه می باشد. کتیبه ای به خط کوفی تزیینی در داخل بنا مورخ 429 است. سنگ قبری نیز در محراب مقبره دوازده امام، نصب شده است که تاریخ 727 دارد.

امامزاده سید منصور ساوه در بخش مركزي شهرستان زرنديه، مركز شهر مامونيه خیابان امام خمینی، خیابان حرم این شهر در استان مرکزی قرار گرفته است.

برج مهماندوست دامغان در کیلومتر 30 جاده دامغان-مشهد، روستای مهماندوست، در شهر دامغان استان سمنان قرار گرفته است. یگانه تاریخ ثبت شده در بنا 490 است که در کتیبه ای به خط کوفی بر گرادگرد بدنه خارجی برج آمده است.

گنبد غفاریه مراغه، جنب پارک شهر قرار گرفته است. نام مدفون بنا در کتیبه بالای ورودی آمده؛ اما امروزه که اکثر قسمت های این کتیبه از بین رفته، تنها القاب او، المالکی، العای، العادلی باقی است.

مقبره حاج حسین خوانساری اصفهان، در تخت فولاد، بلوار آزادگان این شهر قرار دارد. حاج حسین خوانساری از رجال و دانشمندان معروف عصر صفویان بود و در دربار شاه سلیمان صفوی نفوذ بسیار داشت. وقتی شاه سلیمان قصد سفر داشت، از حاج حسین خواست که در غیبت او، به نیابت، امور مملکتی را اداره کند.

 مقبره درب امام اصفهان، در خیابان جمال الدین عبدالرزاق، کوی حمام وزیر، کوچه شهید جزی این شهر قرار دارد. بر اساس کتیبه سردر  مقبره درب امام اصفهان، دو امام زاده مدفون در این بقعه، ابراهیم بطحایی و زین العابدین می باشند.

امامزاده غلام رسول چابهار در حاشیه شرقی این شهر قرار دارد. این بقعه منسوب به سیدنا محمد یا غلام رسول است. او از اعرابی بوده که اجدادش به چابهار کوچ کرده بودند و خود در این شهر می زیسته است. هر ساله، از روز بیست و چهارم ذی القعده، به مدت هفت شب، در بزرگداشت این شخص، جشنی برپا می شود. متاسفانه اطلاعی از بانی این بقعه در منابع مشاهده نشده است.

بقعه خواجه اتابک کرمان در خیابان شهید فتحعلی شاه، خیابان عطایی این شهر قرار گرفته است. مدفون این بنا خواجه اتابک معروف به بزقوش، از عرفا و صاحب کمالات معنوی، بوده است.