• خانه
  • امامزاده و مقبره

مقبره باغ گنبد سبز در شرق شهرستان قم، خیابان انقلاب، مجاورت گلزار شهدا و در محلی که به دروازه‌ کاشان معروف است، قرار گرفته است. این مقبره از جمله عماراتی است که به دلیل اصول معماری انجام شده در آن، از ارزش و اهمیت ویژه‌ای در بین باستان‌شناسان و کارشناسان معماری برخوردار است.

امامزاده سلطان میراحمد کاشان در خیابان علوی، محله سلطان میراحمد این شهر واقع شده است.

مقبره دانیال نبی در ساحل شرقی رودخانه شاوور و روبروی تپه ارگ در خیابان امام خمینی شهر شوش استان خوزستان واقع شده.

گنبد جبلیه کرمان در خیابان شهدا، میدان صاحب الزمان قرار گرفته است. بر طبق روایات محلی، سال‌ها پیش در یکی از زاویه‌های این گنبدخانه، سنگ قبری بوده است که مردم کرمان به ویژه زرتشتیان، توجه خاصی به آن داشته اند که در سیل مهیب سال ۱۳۳۳ شمسی از میان رفته است.

امامزاده علی بن جعفر قم در میدان گلزار شهدا، خیابان انقلاب این شهر قرار گرفته است. قدیمی ترین کتیبه بنا بر دیوار شرقی داخل مقبره است. در این قسمت، یک کتیبه گچبری به تاریخ ۷۰۰ است. در قسمت های مختلف، کاشی های زیبا و نفیسی وجود داشته که هم اکنون در موزه های داخل و خارج کشور نگهداری می شود.

مقبره سید حسین و سید ابراهیم لنگرود در حاشیه شرقی رودخانه لنگرود، جنب بازار این شهر در استان گیلان قرار دارد.

آرامگاه میر علی ابن حمزه در فلکه دروازه اصفهان، خیابان حافظ شهر شیراز استان فارس قرار گرفته است. این بنا آرامگاه شاه میرعلی بن حمزه، نواده امام موسی کاظم(ع) است. او در سال ۲۲۰ به شیراز آمد و در آنجا شهید شد.

آرامگاه سید محمد گلابی در حاشیه شرقی شهر شوشتر استان خوزستان قرار گرفته است.

امامزاده سید علاءالدین حسین در خیابان آستانه، فلکه آستانه شهر شیراز استان فارس قرار گرفته است. این امامزاده مزار سیدعلاءالدین حسین، برادر شاه چراغ، است که در سفر به طوس، در شیراز به شهادت رسیده است. وی از راویان موثق شیعه است و در کتب مختلف از وی حدیث نقل شده است.

امامزاده جعفر بروجرد در خیابان جعفری، کوچه امامزاده جعفر شهرستان بروجرد استان لرستان قرار دارد.

امامزاده جعفر اصفهان در چهارراه شکرشکن، خیابان هاتف این شهر واقع گردیده است. این بنا از آثار نیمه اول قرن هشتم هجری قمری است.

امامزاده عباس ساری در بلوار دانشجو، خیابان شهید سهراب گلپایی در شهر ساری استان مازندران قرارگرفته است. براساس کتیبه روی صندوق، این بنا مدفن امام زادگان عباس عبدالله بن امام موسی کاظم(ع) و محمد و حس بن محمد زید است.

آرامگاه ملا حسن کاشی سلطانیه در حاشیه جنوبی شهر سلطانیه استان زنجان و در نزدیکی گنبد سلطانیه، قرار گرفته است. تنها کتیبه تاریخ دار بنا بر گنبد آن قرار دارد که ماده تاریخ آن ۹۷۳ یعنی قرن دهم هجری قمری می باشد.

مقبره چلبی اوغلو سلطانیه، در حاشیه جنوب غربی شهر سلطانیه استان زنجان قرار دارد. این بنا از دو بخش مقبره و خانقاه در کنار یکدیگر تشکیل شده است. در ایوان جنوب غربی خانقاه، نام خانقاه شمسیه آمده و تاریخ ۷۳۳ بر آن ثبت شده است.

آرامگاه شاه زید اصفهان در خیابان بزرگمهر، خیابان شاه زید این شهر قرار گرفته است. این بنا، مدفن شاه زید بن امام علی بن الحسین(ع) است. از بانی اولیه اطلاعاتی در دست نیست.

آرامگاه مشتاق علی شاه کرمان، یا آرامگاه مشتاقیه یا گنبد مشتاقیه یا سه گنبدان، در میدان شهدای این شهر قرار گرفته است.

مقبره سید حسن واقف در روستای افوشته شهرستان نطنز استان اصفهان قرار گرفته است. مدفون این بنا؛  سید شرف الدین حسن الحسینی می باشد. نام وی در کتیبه یکی از درهای مسجد جامع افوشته، که مورخ ۸۳۱ است، به عنوان واقف آن دیده می شود.

امامزاده عبدالله و عبیدالله دماوند در میدان هفده شهریور، جنب حسینیه محله درویش در شهرستان دماوند استان تهران قرار گرفته است.

مقبره شاه بالو زاهد آملی مربوط به سده ۹ (۸۴۰ ه.ق) است و در شهرستان نور استان مازندران، در جاده امل به چمستان در روستای اهودشت واقع شده.

امامزاده سهل بن علی یزد در خیابان امام خمینی، چهارراه شهدا، کوچه سهل بن علی قرار دارد.

صفحه1 از7