جاذبه های دیدنی و گردشگری ایران و جهان

امامزاده قاسم بابل در خیابان 22 بهمن، میدان آستانه شهر بابل استان مازندران قرار گرفته است.

آرامگاه شاه فیروز سیرجان در 15 کیلومتری جنوب شرقی این شهر در استان کرمان واقع شده است. در داخل بقعه، آرامگاهی وجود دارد که سنگ روی آن از بین رفته است. در منابع تاریخی بررسی شده، به صاحب مزار اشاره ای نشده ولی اهالی محل این بنا را، آرامگاه ابو کالیجار بن عضدالدوله یا فرزند وی می دانند و می گویند که او در شکارگاه درگذشته و در این محل دفن شده است.

برج های خرقان قزوین در جاده قزوین-همدان، منطقه خرقان واقع گردیده است. دو برج خرقان به فاصله 29 متری هم قرار گرفته اند. بر گنبد برج شرقی، که قدمت بیشتری دارد، تاریخ 460 و بر سردر برج غربی، تاریخ 486 دیده می شود. دفن شدگان در این دو برج دقیقا شناخته نشده اند و کتیبه های مربوط به معرفی آنان در هر دو برج آسیب دیده است.

امام زاده پنجه شاه، در میدان کمال الملک، خیابان بابا افضل، کوچه شهید احدپور، شهر کاشان، استان اصفهان واقع شده. قدیمی ترین تاریخی که در این امام زاده دیده می شود 956 است که بر دو قطعه کاشی محراب مانند، منصوب بر قبور امام زادگان، قید شده است. کتیبه اطراف درگاه ورودی امام زاده پنجه شاه کاشان مورخ 1238 است. در ایوان بزرگ امام زاده نیز، دو سنگ مزار با تاریخهای 1333 و 1366 دیده می شود.

برج لاجیم قائم شهر در استان مازندران، روستای لاجیم قرار گرفته. دو کتیبه، یکی به خط کوفی و دیگری به خط پهلوی، در پیرامون قسمت فوقانی بدنه برج لاجیم قائم شهر دیده می شود.

بقعه پیر تاکستان در خیابان عاشورا، میدان المهدی شهر تاکستان استان قزوین قرار گرفته. با توجه به آجرچینی و بندکشیهای نمای این بقعه و تزیینات بالای در، می توان پیر تاکستان را از آثار دوره سلجوقیان دانست.

برج طغرل ری، در سه راه ورامین، خیابان ابن بابویه، خیابان طغرل شهر ری استان تهران قرار گرفته است.

مقبره لقمان بابا در دو کیلومتری حاشیه شمالی شهر سرخس استان خراسان رضوی قرار گرفته است. این بنا مقبره شیخ لقمان سرخسی، معروف به لقمان بابا، از عرفای مشهور قرن چهارم ه.ق است که با شیخ ابوسعید ابوالخیر معاصر و معاشر بوده است.

برج شبلی دماوند در میدان امام خمینی، بلوار امام حسین(ع) شهر دماوند استان تهران قرار گرفته است.  برج شبلی منسوب به شیخ شبلی، زاهد معروف قرن سوم و چهارم هجری قمری در دوران سلجوقی می باشد.

برج رسکت در استان مازاندران، شهرستان ساری، بخش دودانگه، روستای رسکت واقع شده.

امامزاده هفده تن مربوط به دوره صفوی و در شهر گلپایگان استان اصفهان، خیابان هفده تن واقع شده. تنها کتیبه تاریخ دار بنا بر سردر آن و به تاریخ 1032 است.

بقعه سید رکن الدین در خیابان امام خمینی، خیابان مسجد جامع، کوچه وقت الساعت شهر یزد قرار گرفته است. این بنا آرامگاه سید رکن الدین محمد نظام الحسینی متوفا به سال 723 است.

مقبره امیر غیاث الدین ملک شاه معروف به مسجد شاه یا مسجد هفتاد و دو تن در خراسان رضوی، مشهد، خیابان خسروی، ابتدای بازار بزرگ واقع شده است.

امام زاده یحیی همدان در بلوار آیت الله مدنی این شهر قرار دارد. در زیارت نامه امام زاده یحیی، او فرزند بلافصل حضرت علی(ع) معرفی شده است.

مقبره درویش فخرالدین در روستای موزیرج شهر بابل استان مازاندران قرار گرفته است. این بنا آرامگاه درویش فخرالدین از بزرگان خاندان سادات مرعشی است.

امام زاده سید میر محمد شیراز در فلکه احمدی، خیابان حضرتی شیراز استان فارس واقع گردیده. ماده تاریخ اشعار منقور بر ضریح امام زاده میر محمد تاریخ 1306 را نشان می دهد و تاریخ 1307 در کتیبه های ضریح آمده است.

امام زاده عبدالله شوشتر در حاشیه جنوب شرقی شهر شوشتر استان خوزستان قرار گرفته است. این بنا، مزار عبدالله بن الحسن بن الحسین الاصغر بن امام زین العابدین(ع) می باشد.

امام زاده سلطان علی بن محمد باقر(ع) در روستای مشهد اردهال، شهر کاشان استان اصفهان واقع شده.

امام زاده ابراهیم شیراز در بلوار سیبویه شهر شیراز واقع شده.

محدوده مرکزی شهر ساری مانند سایر شهرهای شمالی از بافت و ابنیه تاریخی قدیمی مهمی برخوردار است. از جمله این آثار می توان به امامزاده یحیی در مجاورت برج سلطان زین العابدین اشاره نمود.