آتشگاه اصفهان یا کوه آتشگاه، از بناهای تاریخی شهر اصفهان و از یادگارهای ایران باستان است. آتشگاه اصفهان در غرب این شهر و در انتهای خیابان آتشگاه قرار دارد.

چغازنبیل نیایشگاهی باستانی‌ است که در زمان عیلامی‌ ها ساخته شده. چغازنبیل بخش به‌ جامانده از شهر دوراونتش است. این سازه در 1979 در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت. چغازنبیل در جنوب غربی ایران و در استان خوزستان بنا شده است.

یکی از باشکوه ترین و پرجاذبه ترین آثار باستانی ایران که در شمال غربی کشور و در 42 کیلومتری شمال شرقی شهرستان تکاب نزدیک روستای نصرت آباد در استان آذربایجان غربی قرار دارد، مجموعه باستانی تخت سلیمان یا آتشکده آذرگشسب است که همراه با چند اثر باستانی دیگر همچون زندان سلیمان، معبد آناهیتا، موزه هدایا، دژ بلقیس، آبگرم ها، قبور کهنسال، برج ها و دروازه های آن و همچنین دریاچه شگفت انگیزش چون نگینی بر صفحه تاریخ ایران می درخشد.

آتشکده نیاسر بوسیله اردشیر بابکان مؤسس سلسله ساسانى ساخته شده و اولین معبد و آتشکده‏ اى است که سلسله ساسانى در اوج رواج دین و آئین زرتشتى در ایران بنا کرد. آتشکده نیاسر با شماره 316 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

آتشکده بهرام که در فهرست آثار معمارى معاصر يزد قرار دارد، ‌به همت زردشتيان يزد و پارسيان هند در سال 1313 خورشيدى تحت نظارت و سرپرستى آقاى ارباب جمشيد امانت بنا شد.