مجتمع مسکونی بابک

"از خانه ی کوچک فاطمه (س) است که بزرگ مردانی همچون حسنین (ع) پرورش می یابند." هدف از انتخاب موضوع مجتمع مسکونی بعنوان پروژه نهایی دوره کارشناسی؛ توجه بیشتر به مقوله مسکن بود. موضوعی که مدت هاست برای انسان معاصر، بدیهی شده است. یک موضوع به نظر تکراری ولی بسیار مهم و حیاتی، نیازی واقعی برای بشر اجتماعی امروز. بشری که حتی به خود این زحمت را نمی دهد که برای درک بهتر زندگی، به چگونگی سکونت خود بیاندیشد.

زندگی انسان معاصر، مملوء از فعالیت ها و کارهایی است که خود به خود مشغله آفرین و دغدغه آورتر از گذشته است و برای انسان معاصر، تنها پناهگاه امن، خانه ی اوست. خانه ای که محل آسایش و آرامش او از این همه دغدغه و گرفتاری است. فریادهای آدمیان، هر روز بیش تر از قبل، شنیده می شود. فریادهایی که از عمق جان هایشان برمی آید، که می گویند؛ آرامش و آرامش .... تلاش بیشتر می کنند تا بلکه به آرامش بیشتر برسند ولی گویا این یک فرض محال شده است. زمانی بود، نه چندان دور، که در همین سرزمین، در خاک پاک کشور عزیزمان ایران، خانه محل سکونتی پر از آرامش و شادی بود. تمامی اتفاقات خوب و خوش زندگی در آن رخ می داد. و بود زمان هایی که از چشمان ساکنین خانه، اشک می بارید و غصه ها هم داشتند ولی با هم و درکنار هم، در آن خانه های گرم از محبت، می توانستند در برابر مشکلات بایستند و خم نشوند. کجاست آن خانه ها؟؟؟ چه شد آن خانه ها؟؟؟

ای کاش روزی همه با هم تصمیم بگیریم، یک تصمیم جدی، که دوباره همان شویم که هویت ماست، برگردیم به هویت گمشده ی حقیقی خودمان... این مختصر حرف ها ؛ بهانه ای برایمان شد که به فریاد دل های خسته یمان برسیم و به فکر خانه ایده آل  مان باشیم. خانه ای که محلی برای آرامش و دور هم بودن خانواده است، با احترام به طبیعت و تأسی از معماری پرشکوه ایرانی. و بر آن شدیم که محله ای بیابیم که در بافت میانی شهر باشد. و  به همین علت، سایت خود را در خیابان احمدآباد مشهد که از خیابان های به نسبت قدیمی شهر است، انتخاب کردیم و در نزدیکی همان نشانه ی شاخص این خیابان، هتل هما.

لازم است در شروع کار، تصویری از محصول نهائی طرح را ارائه دهیم چه از نظر کمی و چه کیفی. ازمنظر کمی ؛ آن چیزی است که در ظاهر هویدا می شود. این که یک مجموعه مسکونی چه رنگ و بوئی باید داشته باشد. بنظر می رسد یک مجموعه مسکونی که ساکنین آن ،خانواده هایی با فرهنگ های متفاوت هستند با یک سری نیازهای مشترک و غیر مشترک که لازم است به نیازهای آنها توجه شود و شرایط مناسبی برایشان فراهم شود. چیزی که مدنظرما ست چند تیپ سکونتگاهی است که در عین تفاوت های ظاهری و باطنی، بایکدیگر مرتبط هستند و درکل یک مجموعه را می سازند. و فصل مشترک این سکونتگها فضاهای مناسبی است که تا حدامکان ماشین را به درون خود راه نمی دهند و فضایی آرام را برای ساکنین بوجود می آورند. احساس می شود  نیاز به فضاهای مشترک مناسب، بهتر است دیده شود. شاید حیاط های جمعی به همراه فضاهای مناسب تفریح و بازی برای همه ی افراد و بالخصوص کودکان، بتواند کمک بیشتری درجهت ارتباط افراد با یکدیگر و افزایش آرامش روح و روان آن ها شود. و درکنار این مسائل توجه فراوان به سیرکولاسیون وسایل نقلیه ساکنین و وسائل مرتبط با سیستم خدماتی که شامل مسیر عبور ماشین زباله، آتش نشانی و... می باشد. و در آخر در بحث اهداف کیفی، مختصراً بیان میکنیم: مدنظر داریم طراحی خانه ای برای یک ایرانی ،فضایی که بااعتقادات ورسوم یک ایرانی مسلمان سازگاراست.محیطی متناسب با قرآن مجید و روایات مان، که در آنها به فرهنگ ها و رسومی اشاره شده که لازمه یک زندگی سالم و پر انرژی است. افراد را بهم نزدیک تر می کند و با عناصری که در محیط بوجود می آیند، فرد را بیشتر و بیشتر به یاد اول و آخر خلقت، خدای باری تعالی، می اندازد.  "خانه را از گِل ولی از بهرِ دل باید که ساخت "...

جمعیت مخاطب پروژه: مجموعه 18واحدی متشکل از 11 واحد متعلق به چند خانوار و 7 واحد استیجاری مرتبط با خانواری است  که مخاطبان آن را افراد زیر تشکیل می دهند؛ پدربزرگ خانواده به همراه همسرش در یک واحد مستقل زندگی می کنند .خواهر پدربزگ هم به همراه خانواده اش در طبقه همکف ساکن است. پسربزرگ خانواده 3فرزند دارد که هر3 تشکیل خانواده داده اند و در همین مجموعه زندگی می کنند.و یک طبقه به آنها اختصاص داده شده است. دختر و پسر دیگر این خانواده هم در همین مکان زندگی می کنند.. دختر خانواده، فرزندان دوقلویی دارد که دوواحد مجزا ولی شبیه هم، به آنها اختصاص داده شده است. و پسر ِپسر خانواده هم در طبقه همکف این مجموعه با همسر خود زندگی می کند.

طراح: خانم زهرا صامتی، ترم 8 مهندسی معماری، دانشگاه آزاد اسلامی مشهد

ضوابط بکار رفته در طرح
مساحت زمین: 3040 متر مربع
تراکم 120 درصد: 3648 مترمربع زیربنای کل
سرانه ناخالص هر واحد 175.3 متر مربع
تعداد واحدهای مجموعه : 21 واحد
درصداشغال مسکونی 30 تا 35  درصد:  912 – 1064 مترمربع
درصداشغال  بازوبسته 40  تا 45 درصد: 1216 – 1368 مترمربع
درصداشغال  معابر  10 تا 15 درصد: 304 – 456 مترمربع
درصداشغال خدمات 10 درصد: 304 مترمربع
تعداد طبقات= سطح اشغال تقسیم بر زیربنای کل
برابر است با: دو ونیم طبقه تا سه طبقه
درصداشغال پارکینگ ساکنین 75 درصد: 16 جای پارک
درصداشغال پارکینگ مهمانان 25 درصد: 6 جای پارک

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}522{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید