آسمان خراش خورشید

نوشته شده توسط زهرا صامتی

آسمان خراشی که قرار است در سال 2015 در نیویورک آمریکا ساخته شود، توسط جیین گانگ (Jeanne Gang)، موسس گروه Studio Gang Architects، طراحی شده است. این برای اولین بار است که جیین گانگ، در نیویورک پروژه ای را طراحی می کند.

این برج 180 هزار فوت مربع مساحت در بخش اداری دارد که به انضمام آن و در مجاورتش، فضاهایی مثل خرده فروش ها، کارخانه های بسته بندی گوشت و غیره دیده می شود. نمای شیشه ای این برج، مانند جواهری زیبا و درخشنده و البته بسیار هوشمندانه طراحی شده است.

رالف نولز (Ralph Knowles) استاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، مفهوم دسترسی به خورشید را به عنوان یک راهنما برای شکل دادن به فرم ساخت و ساز می داند. نورخورشید به عنوان یک منبع با ارزش می باشد و حق هرکسی است که به برداشت از آن بپردازد.

خط سبزی که در تصاویر مشاهده می شود، قرار است خط راه آهن منتهی به منهتن باشد که با پوشش گیاهی آراسته می شود و به نظر می رسد، به یک پارک خطی محبوب تبدیل خواهد شد و یک اتفاق عمومی است که در عرصه خیابان رخ داده است.

همچنین این برج به خیابان دهم بزرگراه لینکن و رودخانه هادسون در غرب، ارتباط دارد. روابط هندسی بین فرم ساختمان و مسیر خورشید و همچنین دسترسی پارک بسیار حائز اهمیت است.

نتیجه تلاشهای معمار، یک نمای گوهرنشان است که پتانسیل معماری هیجان انگیزی را در خود پرورش داده و توانسته است از مفاهیم گسترده انرژی خورشیدی بهره ببرد.

مشاهده 3487 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}681{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید