تالاب انزلی بزرگترین زیستگاه طبیعی جانوران ایران

نوشته شده توسط محمد صامتی

تالاب انزلی بزرگترین زیستگاه طبیعی جانوران ایران با مساحتی در حدود ۲۰ هزار هکتار در شمال ایران، استان گیلان قرار دارد.

تالاب انزلی یا تالاب صومعه‌سرا دارای چهار فصل زیبا و گردشگرپذیر است که منطقه سلکه تالاب از زیبایی و جذابیت بیشتری برخوردار است و در فصل بهار ورود انواع ماهی به ویژه کپور به تالاب حوزه صومعه‌سرا، شکفتن گل نیلوفر آبی در تابستان، آغاز مهاجرت پرندگان در فصل پاییز و طبیعت زیبای تالاب در زمستان از جمله جذابیت‌های گردشگری این تالاب ا‌ست. بطور کلی این تالاب تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های ملایم دارد. حداقل حرارت در زمستان نزدیک یا مساوی صفر درجه سانتیگراد و به ندرت پایین صفر و حداکثر بین ۳۳ تا ۳۶ درجه سانتیگراد در اواسط تابستان گزارش شده است.

تالاب انزلی از نوع تالاب‌های ساحلی بوده و به وسیله یک کانال کشتیرانی که از طریق دو موج شکن واقع در تأسیسات بندرگاه انزلی، حمایت و به دریای خزر متصل می‌باشد. این تالاب جزء تالاب‌های طبیعی و آب شیرین کشور بوده و دارای ۱۱ رود اصلی و ۳۰ رود فرعی است که پس از آبیاری مزارع و شالیزارها به همراه جریان‌های سطحی حوزه آبریز تالاب به آن وارد می‌شوند. حداکثر عمق آب تالاب در بهار و در نواحی غربی تالاب به 2.5 متر می‌رسد که به دلیل نوسان‌های سطح آب دریای خزر، این مقدار متغیر است. حوزه آبریز تالاب انزلی، مساحتی برابر ۳۷۴ هزار هکتار دارد. گفتنی است، این تالاب از نظر میزان بالای رطوبت و آب با هیچ یک از تالاب‌های ایران قابل مقایسه نیست.

در داخل تالاب انزلی جزایر زیبایی وجود دارد و دو شهر زیبای بندرانزلی و آبکنار در ساحل آن قرار دارند. این تالاب با بیش از ۱۰۰ گونه پرنده، ۵۰ گونه ماهی و صدها گونه موجودات گیاهی اکوسیستم کم‌نظیری دارد. تنوع زیستی بالای این تالاب آن را برای مطالعه جانداران مناسب کرده. حواصیل‌ها، اردک سانان، مرغابی سانان، کشیم سیاه گردن، یلوه کوچک، کاکایی و غیره از پرندگان این تالاب شمرده می‌شوند. گیاهان تالاب نیز به سه دسته غوطه ور، گیاهان شناور و گیاهان حاشیه‌ای تقسیم می‌شود. معروف‌ترین گیاه تالاب انزلی که شهرت جهانی دارد، لاله تالابی است (لاله تالابی یا لوتوس نام یکی از گونه‌های سرده ثعله‌باقلا است). یکی از اشتباهات رایج یکی دانستن این گیاه و نیلوفر آبی مصری یا همان نیلوفر آبی است، که با توجه کردن به مرکز گل می‌توان به تفاوت این دو گیاه پی برد). در بخش کرانه‌های تالاب انزلی، جنگل‌های خاص نواحی مردابی به مقادیر زیادی دیده می‌شود. در جنگل‌های این منطقه انواع درختان راش، توسکا، افرا نمدار، ممرز، سپیدار، اوجا، خرمالو، ارس، گردو و انجیل و از همه مهم‌تر صنوبر وجود دارد. مارماهی، اوزون‌برون، زالون، کیلکا، سیم، کولی، ماش، زرده‌پر، سنگ‌لیسک، کپور، ماهی سفید، کولمه، لای‌ماهی، اسبله، شوک، شیشه‌ماهی، سوزن‌ماهی، سوف و سگ‌ماهی از رایج‌ترین  آبزیان در تالاب صومعه‌سرا عنوان می‌شوند.

حصیربافی با ساقه گیاه لی یا گیاه مرداب و صوف، سرامیک‌سازی، تولیدات دستباف و… از صنایع مهم دستی این منطقه به شمار می‌رود. همچنین صومعه‌سرا را می‌توان خاستگاه ابریشم ایران دانست که به طور قطع در کل ایران بی‌همتاست. تالاب انزلی از سال ۱۳۵۴ جزو تالاب‌های بین‌المللی تحت حفاظت شد و مهم‌ترین منبع تکثیر و تولید ماهیان خاویاری و استخوانی دریای خزر است.

برای مشاهده تصاویر بیشتر تالاب انزلی به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 307 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1422{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید