مدرسه نیم آور اصفهان

نوشته شده توسط محمد صامتی

مدرسه نیم آور اصفهان در خیابان جمال الدین عبدالرزاق، بازار بزرگ این شهر قرار دارد. تنها کتیبه تاریخ دار بنا در اطراف سردر آن مورخ ۱۳۴۹ است.

بانی مدرسه زینت بیگم همسر حکیم الملک اردستانی بوده است. کتیبه گچبری ورودی مدرسه به خط ابوالفتح گلستانه می باشد. مدرسه نیم آور اصفهان جزء بناهای دوره شاه سلیمان صفوی آورده شده است. اورنگ زیب پادشاه هند در ازای معالجه دخترش طلا وجواهر بسیار به حکیم الملک و همسرش بخشید و همسر حکیم الملک با این پول به بنای مدرسه نیم آور اقدام کرد.

در تزیینات این مدرسه به وسیله گچ های رنگارنگ نوع مخصوصی از معرق را شکل داده اند که در ابنیه تاریخی دیگر نظیر ندارد. کتیبه سردر مدرسه که ظاهرا از کتیبه ای در محراب مدرسه جنوب شرقی مسجد امام طرح برداری شده، به اهتمام سیدعبدالعلی عقدایی در سال ۱۳۴۹ در سردر مدرسه نصب شده است. (منبع: الف-۱) این اثر در تاریخ ۱۱ آذر ۱۳۳۰ با شماره ثبت ۳۷۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی مدرسه نیم آور اصفهان (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 328 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1340{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید