مدرسه میرزا حسین اصفهان

مدرسه میرزا حسین اصفهان در خیابان مسجد سید، خیابان باباحسن، کوچه باغ همایون این شهر قرار دارد.

کتیبه ای منظوم از شاعری بنام سامی بر سردر مدرسه دارای ماده تاریخ زیر است: بهر تاریخ این بنا سامی - مجمع اهل فضل کرد رقم، این ماده تاریخ سال ۱۰۹۹ هوق را نشان می دهد. سنگاب مدرسه کتیبه ای مورخ ۱۲۷۵ دارد. بانی مدرسه در بعضی منابع میرزا حسین علی رضا فرزند میراز محمد مهدی معرفی شده و منابع دیگر عزت نسا خانم همسر میرزا مهدی را بانی آن دانسته اند. خطاط کتیبه سردر ولایت الله گلپایگانی و حجار سنگاب مدرسه محمدحسین ابن استاد محمدرضا حجار بوده اند. میرزا حسین، از اخلاف (بازماندگان) میرزا مهدی، پس از حمله افغان تصدی تعمیر مدرسه و اسکان طلاب را داشته و مدرسه به نام او شهرت یافته است.

مدرسه میرزا حسین اصفهان در دوره شاه سلیمان صفوی احداث شده است و در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار، محمد کاظم ابن حاجی محمد مهدی شهیر بقاری سنگابی را بر مدرسه وقف کرده است. به نظر شیخ جابری انصاری مولف تاریخ اصفهان و ری، بتی سنگی که از بتخانه سومنات آورده شده بود، به سنگاب مدرسه تبدیل شده است. این اثر در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۰۹۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. (منبع: الف-۱)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی مدرسه میرزا حسین اصفهان (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1339{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید