مدرسه سید قلیچ ایشان

نوشته شده توسط محمد صامتی

مدرسه سید قلیچ ایشان در شهرستان گنبد روستای ایشان استان گلستان قرار دارد. این مدرسه قدیمی ترین مدرسه علوم دینی ترکمن هاست. سید قلیچ آخوند از علمای ترکمانان و مدرس این مدرسه بوده است.

 تنها تاریخ موجود در بنا بر درچوبی آن در این بیت شعر دیده می شود: این مدرسه ایشان سید قلیچ عزیزان - تاریخ این بگویم باشد وطن غریبان، که به حساب حروف ابجد سال ۱۳۲۸ ه.ق را نشان می دهد.

مدرسه سید قلیچ ایشان، شباهت زیادی به بناهای کاروانسرا دارد و این مساله می تواند در سیر تحول شکل گیری بنا جای تامل بیشتری داشته باشد. ساختمان مدرسه بر اثر مرور زمان و زلزله های متعدد مخصوصا زلزله سال 1348 شمسی آسیب زیادی دید. مدرسه پس از سید قلیچ ایشان، مدتی به فعالیت خود ادامه داد اما با گشایش مدارس علوم دینی دیگر در شهرها، این مدرسه که در دهکده کوچک کریم ایشان واقع شده متروک ماند. در دوره رضاخان پهلوی این بنا مدتی یک قرارگاه نظامی و سپس محل اسکان افراد تبعیدی بود و پس از آن مدرسه دوباره احیا شد. (منبع: الف-۱)

مدرسه علمیه سید قلیچ ایشان در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۵۴ با شماره ثبت ۱۱۲۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. (منبع: ویکی‌پدیا)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی مدرسه سید قلیچ ایشان (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 351 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1337{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید