مدرسه عباسقلی خان مشهد

نوشته شده توسط محمد صامتی

مدرسه عباسقلی خان مشهد یا مدرسه عباسقلی‌خان شاملو، در میدان حرم مطهر رضوی، خیابان نواب صفوی این شهر قرار گرفته است.

کتیبه سردر مدرسه سال ۱۰۷۷ را نشان می دهد و ایوان مدرسه نیز کتیبه ای به همین تاریخ دارد. در راهرو ورودی کتیبه ای مربوط به تعمیرات سال ۱۴۰۰ وجود دارد. بانی مدرسه، عباسقلی خان حاکم خراسان بوده است و کتیبه ایوان مدرسه به خط محمد رحیم می باشد. بنای مدرسه عباسقلی خان مشهد از آثار دوران شاه سلیمان صفوی است. سردر مدرسه کاشی کاری معرق داشته که فروریخته و از میان رفته است. در سال ۱۳۳۴ شمسی، حجت الاسلام حاج سید حسن محدث، کتابخانه ای در ایوان غربی مدرسه تاسیس کرد. (منبع: الف-۱)

مدرسه عباسقلی‌خان شاملو، امروزه از مدارس حوزه علمیه مشهد است. بنای مدرسه در دو طبقه و در چهار ضلع دارای چهار ایوان به سبک معماری عهد صفویه ساخته شده که بیش از ۱۰۰ حجره را در خود جای داده است. این مدرسه تماما با آجر ساخته شده و دارای تزئیناتی اعم از کاشی‎کاری‌ و مقرنس‎کاری‌ سردر ورودی ایوان‌ها و حجرات و رواق‌ها است. ﺳﺮدر اﯾﻦ ﻣﺪرﺳﻪ در ﺟﺮﯾﺎن ﺗﻮﺳﻌﻪ حرم و ﺗﻌﺮﯾﺾ ﺧﯿﺎﺑﺎن ﻧﻮاب ﺻﻔﻮی، ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﯾﮑﯽ از آﺛﺎر ﺗﺎرﯾﺨﯽ–ﻣﺬﻫﺒﯽ، ﺑﺪون ﺗﺨﺮﯾﺐ ﺷﮑﻞ ﻇﺎﻫﺮی ﺑﻪ ﻋﻘﺐ ﮐﺸﯿﺪه ﺷﺪ و اﮐﻨﻮن در ﺣﺎﺷﯿﻪ ﺿﻠﻊ ﺟﻨﻮﺑﯽ ﺧﯿﺎﺑﺎن واﻗﻊ ﺷﺪه اﺳﺖ.کتابخانه مدرسه عباسقلی‌خان در ۱۳۳۴ ش توسط سید حسن محدث تأسیس شد و کتاب‌های اولیه آن توسط فردی به نام سیدعلی بهشتی وقف شد و به تدریج کتاب‎های دیگری در زمینه علوم اسلامی به آن اضافه گردید. (منبع: ویکی‌شیعه‌)

این اثر در تاریخ ۲۶ تیر ۱۳۵۷ با شماره ثبت ۱۶۱۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. مدیریت این مدرسه هم‌اکنون بر عهده حجه الاسلام و المسلمین جواد نیک بین و مدیریت داخلی مدرسه حجه السلام و المسلمین محمدشاکری می‌باشد. (منبع: ویکی‌پدیا)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی مدرسه عباسقلی خان مشهد (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 348 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1333{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید