مدرسه شاه ابوالقاسم طراز یزد

نوشته شده توسط محمد صامتی

مدرسه شاه ابوالقاسم طراز یزد در محله فهادان، کوچه سامعی، مقابل کوچه بهارستان این شهر قرار دارد. کتیبه های مربوط به ساختمان مدرسه فرو ریخته و از بین رفته است. یک قطعه کاشی مورخ ۷۰۱ در انبار مدرسه نگهداری می شود که مشخص نیست متعلق به همین بنا بوده یا از جای دیگری آورده شده است. یک کتیبه کاشی مزار با تاریخ ۹۹۹ نیز در مدرسه وجود دارد.

بانی مدرسه خواجه شهاب الدین قاسم طراز بوده که نام وی در منابع موجود با منصب مستوفی ذکر شده است. هرچند که مدرسه شاه ابوالقاسم طراز یزد، مدرسه ای کوچک است اما با کاشی تراشیده بسیار تزیین شده، که نشان می دهد بنای مدرسه دارای تزیینات فراوان کاشی معرق بوده است. بر سردر و هشتی شمالی مدرسه بقایایی از کاشی های معرق و کاشی برجسته وجود دارد که بسیار ظریف و خوش طرح می باشد.

این مدرسه در طول زمان خسارت های زیادی دیده به طوری که از بنای قدیم مدرسه شاه ابوالقاسم طراز یزد تنها سردر شمالی و هشتی آن باقی است. قسمت های دیگر این مدرسه در دوره های بعد در محل مدرسه قدیمی ساخته شده و گنبدخانه اصلی و جبهه های شرقی و غربی حیاط از جمله قسمت هایی هستند که با توجه به پایه های باقیمانده دیوارها بازسازی شده اند. در گوشه شمال شرقی، پلکانی به سمت پائین می رود که از میانه تخریب شده است. بنا به گفته اهالی محل این پله ها به حوضخانه ای منتهی می شده که آب قنات مجاور مسجد از آن می گذشته است. امروزه مقادیری از کاشی های معرق بنا در انبار آن نگهداری می شود. (منبع: الف-۱)

بین مردمان اصيل يزد شاه ابوالقاسم از محلات قديم و اصيل شهر به شمار می آيد و نام درست آن شهاب الدين قاسم است. برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی مدرسه شاه ابوالقاسم طراز یزد (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 419 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1332{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید