مدرسه صدر بازار اصفهان

نوشته شده توسط محمد صامتی

مدرسه صدر بازار اصفهان در بازار سماور سازها، بازارچه نو این شهر قرار دارد. قدیمی ترین تاریخ موجود در این مدرسه سال ۱۲۷۵ است که در کتیبه ای بر سنگاب مدرسه دیده می شود. کتیبه ای منظوم بر سردر بنا دارای تاریخ ۱۳۴۱ است.

بانی مدرسه حاج حسین خان صدر اصفهانی، صدراعظم فتحعلی شاه قاجار بوده است. از وی آثار متعدد دیگری باقی مانده که دو مدرسه در محله پای قلعه و خیابان چهارباغ اصفهان از جمله آنها می باشد. در کتیبه سردر معمار بنا با نام علی و کاشی کار آن غفار معرفی شده اند و کاشی کاری نمای کتابخانه مدرسه توسط ابوالقاسم کاشی ساز انجام شده است. خطاطان کتیبه ها عبدالجواد خطیب و میرسید مهدی خلیقی پور بوده اند.

مدرسه صدر بازار با الهام از مدرسه چهارباغ سلطانی ولی در یک طبقه بنا شده و تعداد حجرات و وسعت آنها کاملا مطابق با طبقه تحتانی مدرسه چهارباغ می باشد. عمارات صدر اصفهانی در مقابله با عمارات صفویه و چهارباغ خواجو و مدرسه اش در مقابله با چهارباغ کهنه و مدرسه بازار ساخته شده است. مدرسه صدر بازار اصفهان از بناهای دوره فتحعلی شاه قاجار است و تاریخ قطعی بنای مدرسه مشخص نیست ولی آنچه مسلم است اینکه پیش از وفات صدر در ۱۲۳۹ انجام یافته است. ساختمان و تزیینات نماهای خارجی آن در طول عمر بانی به پایان نرسید و طبقه دوم آن ناتمام ماند. در سال ۱۲۷۵ حاجی محمد ابراهیم، خلف میرزا محمد بیک شیروانی، سنگابی بر مدرسه وقف کرد. از سال ۱۳۴۱ به تکمیل ساختمان و تزیینات بنا پرداخته شد. بنای کتابخانه مدرسه توسط سید محمد رضا خراسانی احداث شد و در سال ۱۳۶۵ به پایان رسید. در دهه های اخیر بنای مدرسه توسط سازمان میراث فرهنگی مرمت شده و یک مدرس زمستانی با اسکلت فلزی در جبهه شمالی مدرسه احداث گردیده است. (منبع: الف-۱)

مدرسه صدر بازار اصفهان یا مدرسه علمیه صدر بین سال‌های ۱۲۲۰ تا ۱۲۲۹ قمری در زمینی به مساحت ۹۰۰۰ مترمربع و با الگوگیری از مدرسه چهارباغ در یک طبقه پایه‌گذاری شد. این مدرسه در طبقه اول ۵۸ حجره و در طبقه دوم شش حجره دارد. در سه طرف، ایوان بزرگ با سقف بلند به عنوان مدرسه ساخته شد. در طرف غربی مدرسه به جای ایوان، کتابخانه‌ای در زمان آیت الله خراسانی تأسیس گشت. شکل حجره‌ها و ایوان‌های جلوی آن‌ها و مدرسه‌ها (ایوان‌های بزرگ با سقف بلند) و حیاط بسیار وسیع و باغچه‌های متناسب و نسبتاً بزرگ، بسیار جالب و نشانه بلندنظری و همت والای بانی مدرسه است. معماری، طرح و نقشه مدرسه (رجوع شود به گالری تصاویر) موجب جلب توجه و از آثار هنر و اندیشه و ابتکار مردم باهوش و هنرمند و مبتکر اصفهان در نیمه اول قرن سیزدهم می‌باشد. همچنین درختان کاج کهن و بسیاربلند بر زیبایی مدرسه افزوده است.

در حدود سال ۱۳۸۵ قمری در پشت مدرسه بزرگ شمالی سالنی بزرگ برای تدریس و همچنین اقامه نماز جماعت تأسیس گردید. در سال ۱۳۶۶ شمسی طرح طبقه فوقانی و احداث بیش از چهل باب حجره و ایوان‌های مقرنس شده و سه باب مدرسه در زوایای فوقانی همچنین ساختمانی در سه طبقه با زیربنای تقریبی ۳۰۰۰ مترمربع به منظور کتابخانه و سالن اجتماعات تهیه و اجرا گردید. کتابخانه مدرسه صدر بازار اصفهان که به جای کتابخانه قدیمی تأسیس شد با حدود ۲۰۰۰۰ هزار جلد کتاب حوزوی و متنوع و بیش از ۱۰۰۰ نسخه کتاب خطی و چاپ سنگی، گنجینه‌ای گرانبها را در خود جای داده است. از سال ۱۳۸۶ شمسی نیز با همت مدیر مدرسه حجت الاسلام تمنایی و با درآمد حاصل از موقوفات مدرسه، تعمیرات اساسی و قابل توجهی صورت گرفت که این اقدامات کمی و کیفی در جهت رفاه هرچه بیشتر روحانیون و طلاب مدرسه و همچنین تجهیز مدرسه به امکانات مورد نیاز و زیبایی بیش از پیش مدرسه بوده‌است که همچنان در حال انجام می‌باشد. این مدرسه در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۷۹ با شماره ثبت ۲۶۹۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. (منبع: ویکی‌پدیا)

برای مشاهده تصاویر بیشتر و همچنین مدارک فنی مدرسه صدر بازار اصفهان (شامل: پلان ها، برش ها، مقطع ها و پرسپکتیو) به بخش گالری تصاویر این مطلب، در ادامه صفحه مراجعه نمایید.

مشاهده 533 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1329{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید