مدرسه جده کوچک اصفهان

مدرسه جده کوچک اصفهان در بازار قنادها، بازار سماور سازها این شهر قرار گرفته. کتیبه سردر این مدرسه دارای تاریخ 1056 است و بر دیوار یکی از غرفه های شمالی مدرسه تاریخ 1057 دیده می شود.

بر اساس کتیبه موجود بانی این مدرسه، دلارام خانم، جده شاه عباس دوم صفوی بوده و اتمام بنا به اهتمام ولی آقا صورت گرفته است. کتیبه سردر به خط محمد رضا امامی می باشد. امروزه نمای مدرس با در و پنجره های فلزی پوشانده شده که این امر کیفیت معماری بنا را خدشه دار ساخته است. (منابع: الف-1)

isfahan small jeddah school 05

مدرسه جده کوچک در زمینی مستطیل شکل به ابعاد ۲۴×۴۲ متر در دو طبقه و به صورت دو حیاطی (یک حیاط اصلی و یک حیاط فرعی) بنا شده. عناصری چون ایوان، حجره هایی در دو طبقه، پیش طاق، پلکان، وضوخانه و نمازخانه از اجزاء ساختمانی بنا است که پیرامون دو حیاط احداث شده اند. نقشه بنا به شیوه دو ایوانی در دو جبهه شمالی و جنوبی، و حجره هایی در جبهه شرقی و غربی که پیرامون حیاط اصلی و حیاط دوم با یک فضای مستقل (نمازخانه) بر پا شده است. ورودی بنا در جانب جنوبی ساختمان، عمود بر محور معبر (بازار) است.

فضاها و اجزاء ساختمان مدرسه جده کوچک پیرامون حیاط اصلی و به شکل مستطیل به اندازه ۱۳×۱۹ متر ترتیب یافته اند. کف حیاط ۵۰ سانتی متر از کف ایوان جنوبی و در مجموع ۱۶۰ سانتی‌متر از کف معبر (بازار) پایین‌تر است. این حیاط که همه عناصر و اجزاء بنا به نحوی به آن منتهی می‌شود، با تقسیم مسیرها، ارتباط بین فضاهای اصلی بنا را میسر می سازد. چهار باغچه در چهار بخش حیاط و یک حوض سنگی در میان، طراوت و زیبایی فضای داخلی مدرسه را فراهم نموده.

دسترسی به حیات فرعی از طریق ایوان شمالی است و به اندازه ۱۰×۱۱/۵ متر در منتها الیه جبهه شمالی مدرسه قرار دارد. ایوان واقع در جبهه شرقی این حیاط به فضای نمازخانه مدرسه راه می یابد. معمار بنا برای حفظ تقارن در ضلع مقابل این ایوان در جبهه غربی با ایجاد یک پس نشست ۱/۵ متری در دیوار سعی در القای شکل ایوان کرده. در جبهه شمالی این ایوان دو طاق نمای کور مجاور هم، قرینه جبهه جنوبی قرار دارد.

isfahan small jeddah school 04

این مدرسه به صورت دو ایوانی ساخته شده، از این رو با مدارس دیگر این دوره در اصفهان که همه چهار ایوانی‌اند، تفاوت دارد. این مدرسه مجموعاً دارای ۳۸ حجره می باشد که، ۱۶ حجره در بخش هم کف و ۲۲ حجره در طبقه اول قرار دارند. هر حجره مرکب از یک ایوانچه، درگاه و اتاق اصلی است. فضای داخلی حجره‌ها را با چند طاقچه تجهیز کرده اند، اما جایی برای بخاری و همچنین پستو پیش بینی نشده است. اندازه حجره ها متفاوت، اما بیشتر آن ها به طور میانگین به اندازه ۲/۵×۳ متر می باشند. بنای مدرسه جده کوچک در تاریخ 21 آبان 1317 به شماره ۳۱۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1238{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید