مدرسه خانم زنجان

نوشته شده توسط محمد صامتی

مدرسه خانم زنجان در سبزه میدان، خیابان قائمیه، کوچه فخیم الدوله این شهر قرار دارد. کتیبه سردر مدرسه خانم حاکی از ساخت بنا در سال 1323 است. بانی این بنا، شخصی به نام جمیله خانم ذوالفقاری و معمار سازنده آن، استاد اسماعیل بوده است.

به این بنا در منابع موجود با عنوان مسجد خانم نیز اشاره شده است. بررسی نقشه این بنا نشان می دهد که یک مسجد- مدرسه است که قسمت اعظم مساحت آن به فضاهای مدرسه اختصاص یافته است. به همین جهت این بنا در مجموعه مدارس مجله کلبه هنر معرفی شده است.

این بنا از آثار دوره قاجار می باشد که بر اساس کتیبه موجود در نیمه اول قرن چهاردهم ساخته شده. حجرات مدرسه در سه جبهه شمالی، شرقی و غربی بنا قرار گرفته اند و هر یک ایوانچه ای در مقابل خود دارند. جبهه جنوبی حیاط شامل شبستان طویلی است که یک ردیف ستون آجری در میانه آن قرار دارد. اتاق واقع در سوی شرقی شبستان فضای مدرس است و از حیاط کوچک مجاور خود نور می گیرد. (منابع: الف-1)

مدرسه خانم زنجان 

وجود مناره های قطور و کوتاه بر فراز سردر که دارای تزئینات بدیع آجر و کاشی است و قابل مقایسه با مناره های مدرسه سپهسالار تهران است. تمامی شیوه های به کار رفته در معماری مدرسه خانم (مسجد خانم) منحصراً از خصوصیات معماری دوره قاجار است. برای مثال تزئینات پرکار بخش اعظمی از درب ورودی، سطوح فوقانی حجره های مشرف به میانسرا، نقوش هندسی موجود در آن ها و رنگ های استفاده شده در آن ها به بهترین شکل گویای معماری دوران قاجار است.

مدرسه خانم زنجان

مدرسه خانم زنجان در تاریخ 10 اردیبهشت 1354 با شماره ثبت 1055 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مشاهده 1127 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1225{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید