مدرسه عمادیه گرگان

نوشته شده توسط محمد صامتی

مدرسه عمادیه در خیابان امام خمینی، روبروی تکیه دربند شهر گرگان استان گلستان واقع شده. این بنا از بناهای قرن هشتم می باشد. در سند مربوط به وقفیات مدرسه، نام میرمحمد مومن عقیلی ذکر شده است. از این بنا با نام "مدرسه آقا حسین عمادیه" یا "دروازه نو" نیز یاد شده است.

این مدرسه احتمالا در طول زمان، مرمت ها و تغییرات فراوانی را بخود دیده که از آن جمله می توان طبق مدارک موجود به تعمیر این بنا در سال 1341 شمسی توسط اداره اوقاف اشاره کرد. مدرسه عمادیه در تاریخ ۱۹ مهر ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۴۶۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مدرسه عمادیه با پلانی مستطیل شکل و به صورت چهار ایوانی و به فرم حیاط مرکزی ساخته شده است که همه عناصر آن به صورت قرینه و با فرم و ریتم منظم و یکسانی کنار هم قرار گرفته اند. در دو طرف شمالی و جنوبی درب ورودی بنا، مغازه هایی قرار دارد که محل کار کسبه است و ارتباطی به فضای داخلی مدرسه نداشته. این مغازه ها وقف مدرسه هستند. مصالح عمده این بنا چوب و آجرهای 20 در 20 می باشد.

ورودی، دارای یک درب چوبی بزرگ است که با توجه به اسناد تاریخی، آمده است که این درب از مدرسه علمیه یوسفیه در میرکریم به آنجا آورده شده است. قبل از درب ورودی دو سکو وجود دارد که به جهت استراحت و نشستن ایجاد شده. بعد از درب اصلی مدرسه به اولین چیزی که بر می خوریم ایوان زیبای شرقی مدرسه است که درست مقابل ایوان غربی قرار گرفته است.

مشاهده 2408 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1065{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید