رستوران چی سینگ

رستوران "چی سینگ" به معنی خواهر سینگ، رستورانی چینی است که هنر و مفاهیم شرقی و غربی را، در کنار غذاهای آسیایی و اروپایی، در مجموعه ای با عرصه 210 متر مربع در قلب شهر برلین آلمان گرد هم آورده است.

به گفته تیلو ریچ طراح این رستوران: "طرح داخل شبیه به رویایی شیرین است، شاد و سرزنده با ظرافت زنانه ای متعلق به قرن نوزدهم."

تیلور ریچ (Thilo Reich) که متولد اشتوتگارت است، مدرک معماری خود را از دانشگاه برلین آلمان دریافت کرد و دوره کارآموزی را در دفتر نورمن فاستر گذراند. وی برای طراحی رستوران چی سینگ، از تران مای تونگ (Tran Mai Huy Thong) ویتنامی که طراح مد و لباس است یاری جست.

در طراحی این رستوران؛ علاوه بر به کارگیری مفاهیم معماری داخلی غربی، از هنر فنگ شویی چینی نیز در طرح داخلی استفاده شده و بدین گونه مفاهیم غربی را با هنر شرقی پیوند زده. فانگ شویی به معنای باد و آب بوده و یک فلسفه و فن باستانی در چین است. از این فن برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا در ساختمانهای مسکونی، تجاری، باغ و غیره استفاده می‌شود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به طور کلی انرژی مثبت داشته باشد. مهم ترین چیزهایی که باید رعایت کرد، پرهیز از بی نظمی و هرگونه انباشتگی، استفاده از رنگهای مناسب، خطوط منحنی و در نظر گرفتن جهت های مناسب است.

از هنر دستی اوریگامی (origami: کاردستی محبوب ژاپنی ها که به معنی هنر تا کردن کاغذ است) نیز در ساخت بارانی از شکوفه های سفید ابریشمی از سقف و بر روی میز بار ورودی استفاده شده است تا در کنار درختچه خشک رستوران یکی دیگر از نمادهای آسیایی (شکوفه های درختان گیلاس) را در قلب برلین زنده کند.

رنگ های مات با ترکیبی از خاکستری کمرنگ، سایه ای تیره به خود گرفته اند و در این میان دیوار طلایی رنگ قسمت بار رستوران با طرح های ظریفی بر روی آن، گرمای سلطنتی چین باستان را یادآور می شود. صندلی های چوبی با طرح های متنوع کلاسیک نیز بر این موضوع تاکید دارد. قدر مسلم آنچه در نگاه اول نظر را جلب می کند سادگی و بی آلایشی معماری چینی است که در خطوط اصلی، رنگ و نوع مصالح طرح به چشم می خورد. تزیینات رستوران نیز با عناصر الحاقی از نمادها و نقشینه های چینی به کامل شدن سناریوی طراحی این رستوران کمک می کند.

شکوفه های ابریشمی که از سقف آویزان شده اند، به رستوران روح و تازگی می بخشند این ترکیب بیانگر تلفیقی هوشمندانه از مفاهیم سنتی و مدرن است. در این میان اشیاء و صندلی های متنوع در کنار نورپردازی مدرن مجموعه یادآور ریشه باستانی طرح هستند. همچنین؛ طرح میز بار رسوران اشاره به هنر اوریگامی و در عین حال یادآور سبک فولدینگ در معماری معاصر است.

مشاهده 3133 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}978{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید