رستوران او.سی.اِی

نوشته شده توسط مریم نیری

آشنایی "آلخاندرو دلاوگا زولویتا" و "ریکاردو وارمن"، دو معمار مکزیکی، در سال 2005 سرآغاز افتتاح گروه طراحی انتاسیس "ENTASIS" شد.

پشتکار، مهارت و خلوص آثار آلخاندرو و ریکاردو، این دو تن را به مقام برترین گروه طراحی 2009 مکزیک نائل آورد و این دو را به حریفی قدر برای طراحان اروپایی بدل کرد. در عین حال که آثار معماری این گروه بارها مورد تقدیر و برنده جوایز بین المللی شده است، در بحث طراحی داخلی خصوصا طراحی رستوران هم آثارشان مورد توجه منتقدین و سرمایه داران قرار گرفته است.

رستوران "بیکو" و "او.سی.اِی" در مکزیکوسیتی نمونه های تحسین برانگیز آثار این گروه برشمرده می شود. این رستوران حاصل تجمیع چند خانه در شهر مکزیکوسیتی است. این بلوک مسکونی که تا به حال چندین مرتبه بازسازی را به خود دیده است، امروزه به غیر از خاطره ای از خانه های ماشینی و منظم دهه چهل، با لابیرنتی تیره و نمور، مشتمل بر انبوهی از اتاق های بدون نور و منظر و تهویه، چیزی را یادآور نمی شود.

 

گروه معماری انتاسیس با ساخت ویدی در دل مجموعه، مشکل نور و تهویه را زیرکانه حل کرده و در عین حال که ریزدانه گی فضایی برای آفرینش فضاهای صمیمی و خصوصی یک رستوران را مد نظر داشته اند، یکپارچگی و وحدت آن در قالب یک کل را هم مورد توجه قرار داده اند. ضمن آن که یک فضای برون گرا و مخاطب گریز را به محیطی درون گرا و دلنشین بدل کرده اند. بدنه شیشه ای مزین به کابل هایی پوشیده از گیاه، مرز برون و درون را در هم شکسته و استقبال گرمی از مخاطبین به عمل می آورد.

برش های بزرگ سنگ مشکی در کنار چوب درخت "زبان گنجشک" و صفحات استیل مشکی و شیشه هم سمفونی موزون خود را می نوازند. صفحات استیل با قطع های عمودی و افقی به مانند پازلی در کنار هم روی دیواره ها چیده شده اند. همه این مصالح در کنار بستر سفید دیوار آجری که تنها یادگاری بنای قدیمی مجموعه است، مدرن و امروزی به نظر می رسند. ورودی مجموعه با قطعات بزرگ سنگ مشکی، صلب و محکم در کنار نمای شفاف و سبز مجموعه ابراز وجود می کند و دیوار چوبی ظریف طبقه همکف مرز بین راهروی پاسیو، بار و فضای غذاخوری خصوصی را تفکیک می کند.

آشپزخانه و سرویس بهداشتی در همین طبقه جانمایی شده اند. در طبقات دوم و سوم، دست اندازها به گونه ای طراحی شده اند که قابلیت نشستن بر روی آنها فراهم شده است. در دیگر فضاها از جمله باکس پله باز هم قطعات سنگ مشکی گره گشا هستند که با کابل های استیل آویز، امکان رشد گیاهان رونده را فراهم ساخته و مانع نفوذ دیدهای مزاحم می شود. از باقیمانده قطعات سنگ برای پوشش باکس های بالای پنجره و دودکش ها استفاده شده است.

مشاهده 2491 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}956{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید