رستوران فاوچن

نوشته شده توسط مریم نیری

رستوران فاوچن نمونه ای است از یک مجموعه چند عملکردی که همه نوع محصول خوراکی از مواد اولیه آشپزی تا نوشیدنی و غذاهای آماده در آن عرضه می شود و متشکل از فروشگاه، رستوران، کافه و بار است.

کریستین بیکر (Christian Biecher) طراح فرانسوی پروژه می باشد. وی مدرک معماری خود را در سال 1989 از دانشگاه پاریس فرانسه دریافت کرد. وی پس از چندی شاگردی در محضر برنارد چومی، دفتر شخصی خود را تاسیس نمود. اکنون آثار این معمار جوان از پاریس تا توکیو و هنگ کنگ به اجرا و نمایش در آمده اند.

در رستوران فاوچن از غلظت رنگ ها در قسمت رستوران، در مقایسه با فضای فروشگاه کاسته شده و همچنین شدت زرق و برق مصالح نیز تعدیل شده است. در واقع طراحی داخلی ضمن حفظ یک زبان بصری واحد، در قسمت فروشگاه سر زنده تر و در قسمت رستوران کمی آرام تر است.

از نکات جالب دیگر این بنا، می توان به سقف مجموعه اشاره کرد؛ در قسمت فروشگاه شاهد شکستگی سطوح انعکاسی و ترکیب آن با نورپردازی خطی هستیم و در قسمت رستوران، شکست ها و نور میانشان حذف شده، سقف به سطحی صاف و منعکس تبدیل شده و با بلندتر نشان دادن ارتفاع آن، باعث برطرف شدن نسبی محدودیت ارتفاعی حاکم بر پروژه شده است.

رستوران فاوچن نمونه بارز تاثیرپذیری یک طرح داخلی از موقعیت مکانی پروژه است؛ به عنوان مثال نوشته 10 مترمربعی فاوچن از چراغ نئون روی دیوار به سبک تابلوهای فروشگاه های دهه های 80 و 90 میلادی، از قرارگیری این رستوران در شهر بزرگی مانند پاریس خبر میدهد. در این پروژه پیش از هر چیز بر نورهای مهیج و محرک در کنار مصالحی با رنگمایه خاکستری و براق، اصرار ورزیده شده.

مشاهده 2387 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1032{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید