رستوران کافه بار

نوشته شده توسط مریم نیری

رستوران "کافه بار" در شهر "استرامستو" کشور جمهوری چک، حاصل تلاش دفتر طراحی next level studio برای تبدیل خانه ای قدیمی به رستورانی مدرن در مدت زمان کوتاهی و بدون هیچگونه دخل و تصرف در سیمای خارجی ساختمان موجود است.

با توجه به کوچکی عرصه رستوران، شانس طراحان برای خلق طرحی متمایز و تاثیرگذار محدود به سقف رستوران بود. طرح سقف از خطوط طبیعت گم شده شهر؛ الهام گرفته است که نه تنها به نقل قولی از طراح، جای خالی دشت ها را در خیابان های شهر زنده می کند، بلکه سازه بتنی راه پله و سیستم تهویه مطبوع و روشنایی فضا را در پشت خود پنهان کرده است.

طرح ارگانیک این سقف، اولین گام در عرصه معماری دیجیتال و طرح های پارامتریک در کشور جمهوری چک است و به دلیل محدودیت های تکنیکی و مالی طرح، از الوارهای چوبی ساده ای در ساخت آن استفاده شده است. نتیجه آن خلق سقفی سیال است که بسته به موقعیت و اقتضاعات زیرساخت های طرح، شناور و مواج می باشد. اما بر روی زمین پیشخوانی از پانل های استیل، خودنمایی می کند.

میزان انعکاس نور در فضا در کنار شفافیت های صندلی ها بر روشنایی و وسعت فضا تاثیر به سزایی گذاشته است. رنگ های محیط به آرامی تغییر می کنند، از مشکی کف و پیشخوان به زرد طلایی دیوار ها و سفیدی سقف.

استفاده از نظامی پارامتریک در طرح؛ نه فقط ابزاری برای ساخت فرم است بلکه راه را برای تحقق ایده اصلی طراحان هموار ساخته است. به کمک این سیستم ساخت و تغییر مقطع سقف بر حسب درخواست زیباشناسانه طراح و یا اقتضاعات تاسیسات و سازه با تغییر همزمان در پارامترهایی از جمله تعداد و تراکم مدول ها، موقعیت و زاویه قرارگیری آنها، میسر می شود. این امواج چوبی از 450 قطعه تشکیل شده اند که برای سهولت برش و اطمینان از حاصل کار، در مقیاس واقعی پرینت شده و سپس از پنل های چوبی بریده شده اند.

مشاهده 1927 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1020{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید