خانه سازی باکدراگت

نوشته شده توسط محمد صامتی

یورن آتزن (Jorn Utzon) از سال 1954 شروع به بسط ایده های طراحی خود برای واحدهای اقامتی نمود؛ این امر برای پذیرش در یک رقابت طراحی در مرکز شهر الینبرگ اتفاق افتاد که در زمان همکاری وی با معماران سوئدی به نام های اریک و هنری اندرسون بود.

برنامه طراحی، شامل بلوک های 14 طبقه 4 واحدی بود. آپارتمان ها به صورت موازی در ردیف هایی جهت گیری شده بودند که دارای تراس بوده و به مناظر طبیعی اطراف دید داشتند. در هر واحد آپارتمانی، کف ساختمان به صورت پله ای در ترازهای مختلفی پایین می رفت و این بدان منظور بود که واحد اقامتی، نقطه شروعی برای طراحی به حساب آید: "با طراحی شهر بر مبنای کوچکترین واحد ممکن، یعنی واحد مسکونی و همچنین با تلفیق واحدهای مسکونی با یکدیگر. چنین نگرشی به برج های مسکونی، به هر واحد اهمیت خاصی بخشیده بود." این نوع نگرش یورن آتزن به طراحی خانه، به عنوان مجموعه ای از واحدهای منفرد، در کارها و طرح های خانه های محوطه ای نیز مشهود است.

 

فضای محوطه ساختمان در طرح شهر فردنزبورگ کشور دانمارک، شامل دو بال عمود بر هم، در پلانی مربع شکل بوده، بر فعالیت های عادی زندگی خانوادگی تمرکز دارد. این ساختمان به عنوان یک فضای خنثی طراحی شده که می تواند به روش های متنوعی مورد استفاده قرار گیرد تا برای ساکنین آن مناسب باشد. بدون عوض کردن طبیعت اولیه خانه، محوطه می تواند به عنوان ناهارخوری، کارگاه، باغچه یا محوطه بازی کودکان مورد استفاده قرار گیرد. دو بال موجود در پلان، با پنجره هایی مشرف به محوطه، دارای قسمت های نشیمن در یک قسمت و اتاق های خواب در قسمت دیگر می باشند. قسمت بیرونی خانه ها با آجرکاری تیره رنگ و پنجره هایی کوچک، اطلاعات ناچیزی از فعالیتی که در پس آن ها رخ می دهد به بیننده ارائه می نماید.

ایده طراحی بر مبنای پاسخگویی به نیازهای متغییر یک خانواده در حال رشد، در ابتدا برای یک مسابقه خانه سازی در اسکان (Skane) استفاده شد و سپس چند سال بعد، در خانه سازی کینگو در سایتی در هلسینگر به مسابقه گذاشته شد و پس از آن به عنوان ساختمانی مخصوص کارگران بازنشسته در فردنزبورگ کشور دانمارک مورد استفاده قرار گرفت. این طرح حاصل تغییرات متنوع بر روی طرح اولیه این خانه ها می باشد، از جمله این تغییرات، می توان به اضافه کردن یک خانه تراسی با پلان باز و فضای نشیمن به ارتفاع دو طبقه با سقف شیبدار ممتد اشاره کرد. گفتنی است؛ مشهورترین کار یورن اوتزن دانمارکی ساختمان اپرای سیدنی می باشد.

مشاهده 3160 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}934{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید