خانه های اعضای باهاوس

نوشته شده توسط محمد صامتی

خانه های اعضای باهاوس به صورت یک مجتمع مسکونی در شهر دِسا آلمان و توسط والتر گروپیوس طراحی و ساخته شد. شاید این مجموعه مهم ترین مجتمع مسکونی مدرن آغازین باشد. فرم مکعبی این خانه، دیوارهای پرده ای آن و پلان نامتقارن انتزاعی اش، نمایشی متهورانه از این سبک جدید بود.

این کار، شبیه کارهای مینیاتوری؛ یعنی آبستره و نامتقارن، کار شده اند. در ابتدای کار، هفت خانه وجود داشت؛ یک خانه ی مدیر برای شخص گروپیوس و سه جفت خانه های نیمه متصل برای روسای ارشد و خانواده هایشان.

هر جفت از خانه ها در اصل از سه بلوک ساخته شده اند؛ یک بلوک مرکزی، شامل فضاهای نشیمن در طبقه همکف و فضاهای کارگاهی در طبقه اول می باشد که توسط دیوار مشترک، تقسیم بندی شده اند در قسمت شمالی، طبقه اول به بیرون کنسول شده و کارگاه ها با پنجره های بسیار بزرگی طراحی شده اند. دو بلوک دیگر که شامل ناهارخوری و آشپرخانه در طبقه همکف و اتاق خواب ها در طبقه اول هستند. به غیر از توزیع پنجره هایشان تقریبا همسان هستند.

برای جلوگیری از تقارن بلوک های نیمه متصل، بلوک ها بطور قطری به کنج مقابل بلوک مرکزی متصل شده اند و یکی از آنها 90 درجه چرخیده است. نتیجه ی این امر، فرمی متنوع و گوناگون با عقب نشینی ها، پیش آمدگی ها، تورفتگی ها و بالکن های جلو آمده است.

خانه ها اگرچه در فرم، پیشرفته هستند در سازه، کاملا متداول بوده و اساسا از بلوک های بتنی باربر که پرداخت و رنگ شده اند تشکیل می شوند. از طرفی هر یک از ساکنین معماری داخلی خانه شان را با سبک خودشان انجام دادند و در همین راستا، فیلمی نیز در مورد هنر زندگی در معماری جدید ساخته شد. چنین ازدحامی از روحیه های خلاق و متنوع در یک مکان، باعث ایجاد ناهماهنگی ها و آشفتگی هایی در سیمای کلی این خانه ها شد.

مشاهده 5033 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}698{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید