ژانادو

نوشته شده توسط زهرا صامتی

یکی از آزمایشات بزرگ مسکن توسط Taller de Arquitectura انجام شده است. یک پیش نمونه آزمایشی که نشان دهنده نظریه شهر باغ در فضا می باشد.

ژانادو

پروژه ژانادو شامل 18 واحد آپارتمان است که برای تابستان در نظر گرفته شده است. مجتمع مسکونی ژانادو، توسط ریکاردو بافیل در سال 1971 طراحی شد. ایده پروژه ژانادو، با الهام از فرم قلعه بوده که در نزدیکی پرتگاه واقع شده است. پروژه ای که در نزیکی ساختمان دیوار سرخ اسپانیا ساخته شد. این پروژه مکعبی با هندسه صلب است که بر روی سطح خارجی آن شکست هایی ایجاد شده که نمایی زیبا با نمایش نور و سایه ی خیره کننده بوجود آورده است. جزئیات بومی و عناصر سقف با هم این نمای نامنظم که ترکیبی از اصول مدرن با عناصر سنتی را باعث شده اند.

هر واحد از سه مکعب، یکی برای فضای زندگی، یکی  برای خوابیدن و سومی برای فضاهای خدماتی تشکیل شده است. مکعب ها در اطراف محور عمودی شامل پله قرار گرفته اند که رویکردی مشابه ساختمان دیوار سرخ دارند. تکه های شکسته برای هماهنگی میان این محور بسیار مناسب اند. در مجتمع مسکونی ژانادو از تراس های سایه دار برای کاهش تاثیرات گرما و همچنین سقف های هذلولی برای ارائه مناظر گسترده تر استفاده شده، که تاحدودی با روش های محلی مطابقت دارد.

جالب ترین اتفاق در مورد  این بنا این واقعیت است که هیچ برنامه و یا ارتفاعی توسط معماران محاسبه نشده است. واحد ها بصورت هندسی پس از تجزیه و تحلیل ساختاری در مدل آزمایش قرار گرفته اند. جهت گیری و ضرورت نور، سیستم های تهویه، حریم خصوصی، و نقاط اتصال تعیین شدند. در آخر فضاها کیفیتی زیبا از زندگی را به تصویر در آوردند.

مشاهده 3502 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}596{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید