خانه سازی ون بونینگن اشترات

اولین نمایشگاه خانه سازی در هلند در سال 1902 بر پا شد. این گونه خانه سازی، جایگزین شیوه ی محلی خانه سازی گردید و مانند قوانین خانه سازی اولیه از این دست، اساساً به کنترل کیفیت ساخت، جلوگیری از واژگونی ساختمان و یا انتشار حریق تأکید داشت.

قوانین جدید در هلند از اوایل دهه ی 1860 سعی بر متراکم ساختن ساختمان ها داشت و بر خلاف بلوک های محیطی کنار خیابان که سیمای خیابان را تشکیل داده و با قوانین ساختمان سازی کنترل می شدند؛ ساخت متراکم در فضاهای مرکزی باز که در بلوک های بزرگ هلندی مرسوم بود، فرصت رشدی بدون مانع را یافتند.اگر چه این قوانین تأثیر محدودی بر روی ساخت و ساز داشتند و در اوایل قرن جدید، این فشار وجود داشت که از تراکم ساختمان ها و شلوغی محلات کاسته و عموماً به شرایط بهتری برای زندگی نائل شد.

اگر چه تصویب نامه ی سال 1902 بخشی از قانون گذاری ملی بود که بی شک به مشکلات خانه سازی توجه می کرد (و خصوصاً ارتباط خانه سازی را با سلامت عمومی مورد بررسی قرار می داد.)، اما بیشتر از ساختمان سازی، به طراحی توجه داشت و هر شهری را مسئول تنظیم قوانین ساخت و ساز برای خود کرده بود. این تصویب نامه از نظر برنامه ریزی نیز معیارهایی بر مبنای آمار رشد جمعیت در نظر گرفت که در آن هر شهری برنامه ریزی های مخصوص به رشد جمعیت خود را داشت. این ارتباط تنگاتنگ میان برنامه ریزی شهری و طراحی خانه، معماران آن زمان را تشویق کرد تا خانه سازی را به مثابه ی تعیین استخوان بندی شهر بنگرند. اچ.پی.بِرلاخه که طرح های خانه سازی و نیز برنامه ریزی های توسعه را برای شهرهای آگ (1905)، آمستردام (1915) و آترخت انجام داد، نقشی اساسی در به تصویر کشیدن اهمیت کار در تمامی مقیاس ها و ارتقا ذهنیت مردم از خانه سازی به عنوان موضوعی در خور توجه همگان داشت.

اولین واحدهای ساخته شده بر مبنای این تصویب نامه، توسط جی.ال.وَندِرپک طراحی شده و در سال 1909 توسط شرکت خانه سازی رخدال در آمستردام ساخته شده که پیشرفت قابل ملاحضه ای را در فضا و نحوه ی چیدمان طرح های اولیه ایجاد کرد. واحدهای طبقه ی همکف، ورودی مخصوص و مستقل به خود دارند؛ پنجره هایی در هر دو سمت تعبیه شده تا امکان تهویه و کوران هوا را ایجاد کند و هر واحد، بالکن مخصوص به خود را داشت. بارزترین نکته، معرفی اتاق خواب هایی بود که جایگزین رختخواب های گنجه ای شکل و تورفته در دیوار به روش سنتی گردید. اگر چه این قوانین ساختمان سازی جدید استفاده ازگونه های سنتی اتاق خواب را ممنوع نکرده بود و با وجود این که اکثر دگراندیشان در خانه سازی، این موارد را به دلیل غیر بهداشتی بودن ممنوع اعلام کرده بودند؛ اما روش جدید ساخت اتاق خواب ها مورد بحث و جدل فراوانی بود، چرا که موسسات خانه سازی، گزارش می دادند که ساکنین خانه ها آسایش رختخواب های گنجه ای قدیمی خود را از دست داده اند. آمستردام یکی از اولین شهرهایی بود که روش های قدیم ساخت اتاق ها را ممنوع کرد. (در برنامه ریزی ساوت اکستنشن در شهر برلاخه سال 1915) و بقیه شهر ها نیز سر انجام همین رویه را دنبال کردند؛ اگر چه این نوع خانه سازی تا سال 1937 در روتردام ممنوع نشد.

مشاهده 3158 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}479{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید