گاردینز واوین – آمیراکس

نوشته شده توسط محمد صامتی

در طول دهه ی اول قرن بیستم، هنری سواژ به موازات کار برای کارفرمایان و تجار خصوصی متمول، طراحی خانه های ارزان قیمت را نیز در ذهن خود پرورده بود. او بلوک های آپارتمانی متعددی را در پاریس فرانسه طراحی کرد که توسط موسسه ی "Societe Anonyme des Logements Hygiéniques a Bon Marche" ساخته شد (سازمان تأمین خانه های ارزان قیمت بهداشتی)؛ این امر باعث بهتر شدن خانه سازی برای کارگران گردید.

این ساختمان ها هم برای سلامت جسمی ساکنین (با تهویه و نور طبیعی مناسب، با مصالح و سطوحی طراحی شده برای ارتقای سلامتی و جلوگیری از آلودگی و گرد و خاک) طراحی شده بودند و هم برای سلامتی روحی ساکنین به ایجاد فضا برای انجام برخی فعالیت ها اندیشیده بود: «از قبیل صحنه نمایشی برای اجرای نمایش های آماتور، باغچه های متنوع و یک شرکت تعاونی در خیابان ترتن

علاقه ی وافر هنری سواژ به ارتقای کیفی محیط، او را تشویق به طراحی ساختمان با پس رفتگی هایی در ارتفاع نمود (در مقابله با خیابان های تیره و تار پاریس فرانسه.) نمای پلکانی این ساختمان باعث ایجاد تراس هایی در ترازهای بالاتر می شد که می توانستند هم زمان با ورود بیشتر نور روز به طبقات پایین تر، سیمای خیابان را نیز بهبود بخشیده که گل کاری در این تراس ها سیمای آپارتمان را نیز بهبود می بخشید. ا.لین ساختمانی که این ایده را به کار گرفت یک ساختمان آپارتمانی در خیابان واوین (1912) بود. بر خلاف نماهای پر کار نئو کلاسیک قرن هیجدهم و نوزدهم پاریس این نماهای پلکانی با تایل های شیشه ای سفید پوشیده شده اند و تنها در برخی قسمت ها از تایل های آبی تیره استفاده شده است که گل و گیاه طبیعی روی دیوارهای جان پناه پخش شد است.

طبیعت مقطع این گونه طراحی ساختمان، با ایجاد فضایی به عمق حداکثر 6 متر (20 فوت)، مکانی غیر قابل استفاده و تاریک در قسمت مرکزی طبقات پایین تر به وجود آورده است. ساختمان دوم که یک دهه بعد در خیابان دوامیرو (1922) تکمیل شد و به عنوان خانه ی کارگران مورد استفاده قرار گرفت؛ مشکل قسمت مرکزی تاریک ذکر شده را با اضافه کردن یک استخر شنا در آن قسمت حل کرد.

در حالی که بسیاری از معاصرین اروپایی هنری سواژ، تلاش می کردند تا مشکلات شهری را با استفاده از گزینه هایی دیگر طراحی حل کنند؛ اما او به ایده ی شهر متعهد باقی ماند و برای ارتقاء محیط شهری به گسترش تفکرات خود پرداخت. وی این کار را ابتدا با اجرای پروژه هایی با ساختمان های عقب نشینی کرده به عنوان بلوک های شهری و سپس در مقیاسی حتی بزرگتر به عنوان یک فرم جدید شهری انجام داد (اگر چه هیچ یک از جنبه های این ایده، هرگز شناخته نشد).

مشاهده 2629 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}477{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید