اسپانگن کوارتر

نوشته شده توسط محمد صامتی

منطقه ی اسپانگن در روتردام هلند، برنامه ریزی های مختلفی را برای خانه سازی تجربه کرد که در دهه های اول قرن بیستم برای اسکان افراد فقیر توسط مسئولین شهرداری پیاده می شد.

اکثر این خانه ها دارای آرایش فضایی مشترکی در پلان و نماهای یکدست بودند که لبه های خیابان را تعریف کرده، محوطه های سر زنده تری را به وجود می آورد و گاهی اوقات نیز فضای سبز همگانی ایجاد می نمود. جِی. جِی. پی. اود به عنوان معمار شهر از سال های 1918 تا 1927 با ایجاد تفاوت هایی در فرم اولیه، مثلاً استفاده از محوطه های بزرگ تری که دارای مدرسه بودند و با جابجایی فضای نشیمن، منظور داشتن دید به سمت محوطه این تغییرات را تجربه نمود. پروژه مایکل برینکمن از اولین پروژه هایی بود که این منطق را در پلان به هم ریخته و روابط میان فضاهای داخلی و خارجی را در ارتباط با واحدهای اقامتی مورد سوال قرار می دهد.

هر یک از واحد ها، هم در تراز طبقه ی همکف و هم در گالری دسترسی وسیع موجود در طبقه ی دوم، دارای درب ورودی خصوصی مستقل می باشد. درهای طبقه ی همکف به طبقات همکف یا اول ساختمان هایی باز می شوند که خانه های دو طبقه ی کوچکی روی آن ها قرار گرفته است.

محوطه به جای فضای خنثی باغچه های عمومی، تبدیل به فضایی پویا می شود. باغچه های خصوصی ساختمان ها که در طبقه همکف یا اول قرار گرفته اند، توسط شبکه ای از پیاده روهای منتهی به ورودی ها قطع می شود و فضاهای مشترک بازی بچه ها در امتداد و در کنار فضاهایی مانند حمام های عمومی و اختشوی خانه ها قرار دارند. گالری ها یا به عبارتی "خیابان در آسمان"، عرضی میان 2.2 تا 3.3 متر دارند. قرار گرفتن این گالری ها در سمت باغچه های خصوصی و بالای تراس های خصوصی که روی طبقه ی اول قرار گرفته اند، کاربری دو گانه ای به آنها داده است؛ هم چنین اندازه ی آن نشان می دهدکه می توان به عنوان یک اتاق بیرونی از آن استفاده کرد؛ یعنی علاوه بر دسترسی و آمد و شد، به عنوان محلی برای نشستن یا دور هم آمدن و صحبت کردن با همسایگان کاربرد داشته باشد.

در مجموع حیاط مرکزی، احساسی قوی از هویت را القاء می کند؛ احساسی که از ترکیب غیر معمول آرایش فضایی متناسب و استوار و خوانا در پلان و سطح بالایی از جزئیات نشأت می گیرد و در سطحی بسیار کوچک تر از آن چه در اکثر طراحی های آن زمان رایج بود ایجاد گونه گونگی کرده است.

مشاهده 3762 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}475{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید