بریتز هوف آیزن زیدلانگ

نوشته شده توسط محمد صامتی

بریتز هوف آیزن زیدلانگ یا طرح خانه سازی نعلی شکل به دلیل شکل بلوک مرکزی آن که به دور یک برکه شکل گرفت، به این اسم نامیده شده است؛ این مجموعه به عنوان قسمتی از برنامه ی مارتین واگنر برای خانه سازی مخصوص کارگران که به شدت مورد نیاز بود در شهر برلین آلمان طراحی شد. وی در این طرح، مدیریت طراحی را برای پروژه های برلین بزرگ در سال 1925 عهده دار بود.

برنو تات که با بیان ایده های خود در نوشته هایش و نیز در نمایشگاه کلن ورک باند در سال 1914 با غرفه ی اکسپرسیونیستی شیشه ای خود (Expressionist Glass Pavilion) معروف شده بود؛ با تلفیق ایده های باغ شهر و طراحی عملکردی ساده، طراحی آپارتمان و خانه ها را از دیدگاهی متفاوت مطرح کرد.

جانمایی واحدهای منفرد، حالتی متعارف دارد و واحدها به خودی خود کاملاً کوچک هستند. واحدها دارای زیرزمین، یک اتاق شستشو و فضایی اضافه در زیر شیروانی هستند. آپارتمان ها دارای چیدمان کلی فضاهای سکونتی اصلی، به همراه سر سراها، ایوان های درونی یا تراس های بیرونی در سمت رو به باغ ساختمان هستند و در سمت دیگر ساختمان دارای دسترسی به پاگرد و پلکانی رو به خیابان می باشند.

پروژه بریتز با حدود 1000 واحد، تنها در 2 تیپ (گونه) ساختمانی - بلوک های آپارتمانی 3 طبقه و آپارتمان های 3 طبقه ی تراسی - با استفاده ی از فرم و چیدمان مناسب به مبارزه با عادی بودن و یکنواختی بالقوه رفته است. آپارتمان ها به صورت شعاعی از فرم نعلی شکل مرکزی منشعب شده اند و با حرکت در طول قوس های ملایم سایت، به صورت پلکانی در ترازهای مختلف ساخته شده تا مطابق با اختلاف تراز در قسمت های مختلف زمین شکل گیرند. این بلوک ها لبه های خیابان را تشکیل داده و فضاهای بزرگ باغ مانند داخلی را محصور می کنند.

پلان ها که متناوباً و یک در میان به صورت پیش آمده یا عقب نشینی کرده شکل گرفته اند، عناصری عمودی را در نماها معرفی می کنند تا طبیعت ذاتی افقی بلوک ها را بشکنند. ایوان های عقب نشینی کرده و پنجره های زیر سقفی که در تراز بام ساختمان قابل مشاهده هستند؛ ترکیب بندی نمای ساختمان را غنی تر ساخته و به امکان گونه گونی و تفاوت های بیشتر در بلوک های مختلف افزوده اند. مقیاس کوچک خانه ها، پنجره های بیرون آمده از سقف های شیروانی با شیب های تند و نیز استفاده از رنگ قرمز پر رنگ در برخی از بلوک ها، کیفیتی مناسب و مناظری بدیع در ترکیب بندی کلی مجموعه به وجود آورده اند.

مشاهده 3906 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}473{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید