خانه های ردیفی ویسنهاف زیدلانگ

نوشته شده توسط محمد صامتی

نمایشگاه ویسنهاف زیدلانگ وسیله ای برای عمومی ساختن بسیاری از تحقیقات معماری معاصر در مورد طراحی «واحد حداقل» بود. پروژه «اود» در ویسنهاف زیدلانگ، نمونه ای از یک سری طراحی های خانه های ردیفی یا تراسی کم ارتفاع و پر تراکم بود که در اشتوتکارت آلمان اجرا شد.

 از دیگر مطالعات می توان به املاک مسکونی در کیفهاوک در روتردام (1927) و هوک ون هالند (1924) اشاره کرد که هر دو طرح، دارای نماهایی با اندودکاری سفید رنگ مسطح هستند و از مشخصه های کارهای جی.جی.پی.اود محسوب می گردند. این طراحی ها بیشتر نتیجه ی شیوه ی عملکرد گرایانه، در پاسخ به نیازهای مشاهده شده ی ساکنین بود تا این که تابع روش های زیبایی شناسانه ی اکسپرسیونیست های پیشرو باشد.

این طرح ردیفی از 5 خانه ی 3 طبقه ای تشکیل شده که هر یک دارای زیر زمین مخصوص به خود می باشد. پلان های این ساختمان ها باریک هستند (تنها 4/7 متر عرض دارند)، اما عمق ساختمان ها نسبتاً زیاد و حدود 8 متر می باشد.

شبیه بسیاری از خانه های ردیفی بریتانیایی، مربوط به قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، حجم اصلی ساختمان ها با قسمتی بیرون زده به اندازه ی نیمی از کل عرض ساختمان گسترش یافته است. این طرح سقف های کوتاهی دارد تا طبقات فوقانی بتوانند از طریق پاگرد پلکان (در تراز نیم طبقه) قابل دسترسی باشند. فضای باز موجود در کنار سایت، محصور شده و از طریق خیابان که یک محوطه ی ورودی را شکل می دهد قابل دسترسی است. همچنین خانه ها دارای ورودی دومی با یک لابی بسته نیز می باشند که در نمای جنوبی و در سمت باغ ها و مسیر پیاده قرار دارد.

چیدمان فضایی داخل خانه ها، شامل یک نشیمن معمولی و یک آشپزخانه در طبقه ی همکف، به همراه سه اتاق خواب در تراز فوقانی است. حمام در مرکز پلان، بر روی آشپزخانه قرار گرفته و دارای درهایی اضافه، رو به اتاق خواب ها می باشد؛ درهایی که هنگام باز بودن، اجازه ی ورود نور روز و تهویه را به اتاق های داخلی خواهند داد. سرویس بهداشتی به صورت جداگانه طراحی شده است.

قسمت نیم طبقه ی پاگرد پلکان، به عنوان اتاق خشک کردن رخت ها در نظر گرفته شده که در تراز بالاتر به بیرون راه دارد. یک رختشوی خانه، به همراه انبار قابل دسترسی از محوطه، در طبقه ی همکف قرار گرفته اند. سهم بسیار کمی برای راهرو و هال ها اختصاص داده شده و مسیر دسترسی در داخل خانه، عموماً توسط فضای خود اتاق ها تأمین شده است.

چون ورودی سمت خیابان در قسمت محوطه و رختشوی خانه قرار گرفته است، این گونه پنداشته می شود که ساکنین خانه از ورودی سمت باغ استفاده خواهند کرد؛ خصوصاً در مواقعی که میهمانی به خانه می آید.

مشاهده 3571 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}471{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید