کارل مارکس هُف

نوشته شده توسط محمد صامتی

کمی بعد از یک دهه از جنگ جهانی اول، برنامه خانه سازی بلند پروازانه در وین اتریش باعث ساخت بیش از 60 هزار واحد آپارتمانی جدید گردید.

مقامات مسئول شهر وین، پیش از برگزیدن طرح های مدرنیست آلمانی و هلندی، که بر مبنای قواعد باغات حومه ی شهری شکل گرفته بود، فرم متراکم و شهری تر بلوک های بسته ای را که حیاط های مرکزی را محاصره می کرد، انتخاب نمودند. این گونه از حیاط مرکزی که به نام "هُف" خوانده می شد، با برنامه ریزی شهری و سبک جدید مدرن تعیین گردید. طرح هایی که بر اساس آن شکل گرفته بودند توسط معمارانی چون جوزف هوفمن، پیتر برنز و جوزف فرانک به همراه مراجع ذی صلاح شهری که بر این کار نظارت داشتند طراحی گردید.

بارزترین نمونه ی این مدل، ساختمان کارل مارکس هُف می باشد که توسط کارل اِن طراحی شد و به معرفی برنامه ریزی شهری به نام "رد وینا" می پرداخت. این مجموعه در زمین باغات بازار قدیمی بنا شد که در حدود 1 کیلومتر در طول خطوط راه آهن فرانز - جوزف امتداد یافته است. بلوک های مستقیم الخط این مجموعه که عموماً دارای 4 طبقه بوده و حدود یازده متر عمق دارند به گونه ای آرایش یافته اند که به تناوب از جداره ی خیابان تبعیت کرده و محوطه ای را محصور نمایند.

دسترسی به این بلوک ها از طریق قوس های عظیمی می باشد که در دل دیوار پیرامون آن کنده کاری شده اند. گروهی از بلوک های 7 طبقه در مرکز مجموعه با تقسیم کردن حیاط مرکزی به دو قسمت و توسط گروهی از برج ها که با تراس ها تلفیق شده اند چشم گیرتر هستند، قسمت پشتی طرح را به فضای باز دسترسی داده که تبدیل به تصویر نمادین پایایی از این پروژه و از خانه سازی در "رِد وینا" گشته است.

طرح مذکور دارای 1382 واحد آپارتمانی می باشد. عموماً بلوک های آپارتمانی کوچک هستند: تعداد کمی یک خوابه و سه خوابه می باشند، اما بیشتر آن ها (نزدیک 1000 واحد) دو خوابه هستند. مساحت واحدها با تغییر عمق کلی بلوک ها و نیز اضافه شدن بالکن ها در برخی ترازها با یکدیگر تفاوت دارند. پلکان (در این طرح آسانسوری وجود ندارد) در هر طبقه، معمولاً به 4 واحد دسترسی ایجاد کرده اند. تمامی واحدها دارای یک آشپزخانه و یک سرویس بهداشتی هستند و برخی دارای یک لابی با روشویی تو کار می باشند. اما حمام و دوش ها به صورت گروهی با رختشوی خانه ها جانمایی شده اند. یک دیوار سازه ای در مرکز پلان بلوک ها پیشروی کرده و در برخی قسمت ها دارای راهروهایی برای اتصال دو قسمت ساختمان به یکدیگر و نیز ایجاد تهویه می باشد، اما اکثر آپارتمان ها یک نما داشته و دارای دید به خیابان یا محوطه (یکی از این دو) هستند.

مشاهده 2513 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}459{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید