خانه ی روستیچی

نوشته شده توسط محمد صامتی

مطابق نظر توماس شوماخر در تحقیق سال 1991 بر روی تِرانی، اصول مدرنیسم در ایتالیا، مانند شهرهای دیگر اروپای رو به رشد، در حال گسترش نبود. به جای بلوک های مجزا و چمن زارهای سبک جدید، طراحان شهری ایتالیا بیشتر به خیابان (به عنوان یک وسیله ی ساماندهی اصلی) وفادار ماندند و سلسله مراتب در مقیاس خیابان و سکوهای ساختمانی منفرد را در طراح های خود رعایت می کردند.

در همین زمینه هر یک از 5 مجتمع مسکونی طراحی شده در میلان توسط ترانی و لینگری، با وجود داشتن روش طراحی خردگرا، سازه هایی مستقل بوده و حاصل طراحی یک گونه واحد اقامتی نیستند، بلکه برای یک مکان و زمین خاص طراحی شده اند.

خانه ی روستیچی که در سال 1936 ساخته شد، بهترین نمونه ی آپارتمان های شهر میلان و خلاقانه ترینِ آن ها در پلان می باشد. در یک سایت نسبتاً عمیق، طراحان از فرم شهری قرن نوزدهم اجتناب کرده اند؛ فرمی که از لبه ی خیابان تبعیت کرده و در پشت دارای بلوکی فشرده در اطراف نورگیر بود. در عوض دو بلوک مکعبی رو به روی یکدیگر در دو ضلع محوطه ی باز قرار گرفته و در تراز هر طبقه با تراس های باز به یکدیگر متصل شده اند؛ طرحی که نمای فشرده خیابان را تغییر داده است؛ در حالی که تداوم لبه خیابان را حفظ کرده و نور را تا اعماق پلان به داخل ساختمان آورده است. بنابراین، حتی در هنگامی که ساختمان در محل و زمین خود قرار گرفته باشد دارای کیفیت شیء مانند متمایز و مستقل می باشد.

بلوک های موجود در هر یک از دو سمت فضای بازِ مرکزی، کاملاً متقارن بوده و دارای 2 یا 3 واحد در هر طبقه می باشد. دسترسی به ساختمان از طریق پلکان عریضی از خیابان کورسو سِمپیون و نیز از طریق محوطه ی ساختمان و آسانسورها و پلکان موجود در هر یک از دو سمت تأمین شده است. قسمت های اداری در تراز طبقه ی همکف طراحی شده و فضای انبار و پارک اتومبیل در پایین محوطه ی بالا آمده، یعنی در زیرزمین قرار گرفته اند. پنت هاوس این ساختمان پرکار بوده و هر دو سمت ساختمان را با پلی که آن دو را به یکدیگر وصل می کند، به خود اختصاص داده و دارای کریدور دایره ای شکل و تراس سقفی بزرگی می باشد. واحد های آپارتمانی، بزرگ بوده و برای افراد حرفه ای طراحی شده اند و دارای اتاق های خدمه می باشند. واحد های دارای لابی و هال های وسیع و فضاهای نشیمن مجاور به هم پیوسته می باشد که چنین آرایشی بیشتر در طراحی فرانسوی مشهود است.

مشاهده 2306 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}450{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید