خانه ی دلا مارینا

مجتمع مسکونی دلا مارینا توسط انجمن آی.اِس.اِم (انجمن اجتماعی دِلا مارینا) با معماری خوزه آنتونیو کادِرچ، برای ماهیگیران محلی و خانواده آنها که در هاشیه ی رودخانه ی (لنگرگاه بارسلونا) در شهر بارسلون اسپانیا قرار گرفته اند طراحی شده است.

این ساختمان انتهای یک بلوک شهری و دارای سه نمای باز است. این ساختمان در پشت عقب رفتگی قسمت های شیشه ای بدنه ی اصلی بنا، دارای یک طبقه ی همکفِ بالا آمده و یک نیم طبقه ی زیر زمین می باشد که دارای فضاهای تجاری، واحد سرایداری و انباری می باشد. در تراز سقف، طبقه ی بالایی با پس رفتگی هایی در زیر لبه ی سقف ساختمان قرار گرفته که دارای دو آپارتمان کارگاهی (استودیو) و یک تراس می باشد. در هر یک از شش طبقه ی میانی، دو واحد مشابه و وسیع وجود دارند که توسط پلکان مرکزی از یکدیگر جدا شده اند.

در طراحی این ساختمان از پلان های مایل و زاویه دار که نماهای مواجی ایجاد می کنند استفاده شده است (نوعی روش طراحی پر پیچ و خم، برای اینکه فضاهای کوچک، بزرگتر دیده شوند). تعدادی از پارتیشن ها به موازات ساختمانِ هم جوار، مقدار فضای به نشیمن و اتاق خواب ها را در هر واحد مشخص می کنند. پارتیشن های میان فضاها به ظاهر در زوایای تصادفی قرار گرفته اند که باعث ایجاد آرایشی پیچیده در فضاهای متصل به یکدیگر شده اند.

یک کریدور مورب به درب ورودی نشیمن در دورترین گوشه ی پلان ختم شده که از آن شیشه کاری تمام ارتفاع در گوشه ی دیگر و فضای خارج از آن به چشم می خورد. انتهای کریدور با زاویه ی تندی به آشپزخانه و تراس منتهی شده و کریدور دومی دسترسی به اتاق خواب ها و حمام را فراهم ساخته است. اتاق خواب ها نیز توسط درهایی منتهی به ایوان ها به یکدیگر متصل هستند. نمای تراش خورده ی ساختمان ها یا متشکل از پانل های صلب محصور کننده ی فضاهای دودکش  ها و گنجه ها بوده و یا از پانل های مشبک چوبی قابل تنظیم پنجره ها در فضای نشیمن و ایوان ها تشکیل شده است.

کادرچ مدعی بود که دلایل عملکردی برای آرایشِ غیر قائم پلان وجود دارد. ایده پرورانده شده در این طرح (خصوصاً استفاده از شبکه ها یا لوورها که گونه ای از دیافراگم های سنتی مدیترانه ای بود) و تأکید روی این گونه طراحی پلان در پروژه های خانه سازی بزرگ ترِ خانه سازی کادرچ نیز به چشم می خورد. مانند کامپوزیتورباچ در بارسلونا (1958)، جیراسول در مادرید (1966) و لاس کاچِراس در بارسلون (1969-1975).

مشاهده 2888 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}441{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید