خانه سازی هلن

طرح خانه سازی تراسی در هلن اثر اروین فریتز، ساموئل گربر، رولف هستربرگ و آلفردو پینی، بنیان گذاران آتلیه 5 یکی از معدود پروژه های خانه سازی است که تأثیر فوق العاده ای در محدوده ی خارج از طراحی خانه داشت. مجتمع مسکونی هلن در بین سال های 1955-1961 در شهر برن سوئیس اجرا شد.

دو نکته اهمیت این طرح را در تاریخ معماری نمایان می سازد: اول فرم این ملک و دوم طراحی و اجرای موفق خانه های تراسی به عنوان گونه ای از ساختمان ها. فرم و شکل ظاهری این طرح ایده ی مکان یابی و هویت را در این مجتمع مسکونی ارتقاء بخشید؛ بنابراین حسی از تعلق و هویت را در خانه های مسکونی ایجاد نمود؛ این طرح از عناصر سنتی شهرسازی، مانند خیابان، میدان و محوطه استفاده می کند (روش های شناسایی یک مجتمع مسکونی).

دو گونه ی اصلی خانه های تراسی در این طرح وجود دارد: یکی خانه های با عرض 3/8 متر به همراه پلکان هایی عمود بر دیوارهای مشترک و دیگری با عرض 4/7 متر با پلکان هایی موازی دیوارهای مشترک؛ هر دو تیپ دارای سه طبقه ارتفاع هستند. بنابراین گوناگونی متعددی در هر یک از این تیپ ها قابل اجرا است (استفاده از اتاق خواب های اضافی، تراس های سقفی، یک آتلیه و حمام دوم).

در سایت شیبدار جنوبی این طرح، مجموعاً 79 خانه وجود دارند که همگی در یک جهت می باشند؛ یعنی به صورت عمود بر شیب با باغچه هایی در سمت جنوب و با ورودی هایی در سمت شمال، اتومبیل ها به دور محیط محوطه پارک شده و تنها مسیرهای دسترسی پیاده می توانند از میان خانه های تراسی عبور کنند. در مرکز، فضا برای یک میدان با کاربری های تجاری باز می شود، تا در یک سمت مغازه های کوچک و نیز گروه کوچکی از کارگاه ها و استودیوها و آپارتمان های دو خوابه ایجاد کند. موفقیت این طرح، به حل مشکل دائمی طراحی خانه باز می گردد: تقاضاهای مختلف و متضاد برای خصوصی بودن فضاها و نیز استفاده مشترک. در ملکی با این تراکم بالا، معماران نیازمند به رعایت هر دوی این ها در کنار هم بودند. برای تأمین حداکثر خصوصی بودن فضاها و استقلال ساکنین، مجاورت واحدها به حداقل ممکن کاهش یافته است و این با استفاده از پلان عمیق در خانه ها، دیوارهای بلند محصور کننده ی باغچه ها و نیز با جداسازی و استفاده از عایق صوتی (با استفاده از بتن متراکم و دیوارهای مشترک دو جداره) تأمین شده است. این ساختمان ها از سیستم گرمایش مرکزی استفاده می کنند که به صورت مشارکتی اداره و نگهداری می شود و هر صاحب خانه ای در کل ملک دارای سهم می باشد (شامل مسیرها، خیابان ها، فضاهای باز، استخر شنا، رختشوی خانه، سرایداری و پارکینگ اتومبیل).

مشاهده 3819 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}426{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید