جامعه ای زیر یک سقف در شهر ویتیر

نوشته شده توسط محمد صامتی

ویتیر شهری در ایالت آلاسکا است که جمعیت آن در سرشماری سال ۲۰1۰ میلادی 220 نفر بوده.

به طور کلی شهر به منطقه ای گفته می شود که در آن چندین خانوار در خانه های مختلف زندگی می کنند و معمولا خیابان، بانک، رستوران و... در آن پیدا می شود و به نوعی همه زیر یک آسمان زندگی می کنند. جمله بالا شاید تا همین لحظه در ذهن شما جایگاه درستی داشت اما باید بگوییم که شهری در آلاسکا ایالت متحده آمریکا وجود دارد که همه ساکنان آن، حتی خلافکارها، در داخل یک مجتمع مسکونی و زیر یک سقف و نه زیر یک آسمان، زندگی می کنند.

جامعه ای زیر یک سقف در شهر ویتیر

مجتمع مسکونی ویتیر ساختمانی  با 14 طبقه می باشد. در این ساختمان 14 طبقه ایستگاه پلیس، کلیسا، مغازه و مدرسه هم وجود دارد. این مجتمع مسکونی به شهر عمودی نیز معروف شده، چرا که هیچ کس برای کارهای خود نیاز نیست از ساختمان خارج شود و فقط بین طبقات جابجا می شود، مگر اینکه قصد سفر به شهر دیگری را داشته باشد. همچنین برای رسیدن به مدرسه که یک ساختمان دقیقا پشت برج می باشد، همه باید از تونل های زیر زمینی که بین دو ساختمان کشیده شده استفاده کنند.

جامعه ای زیر یک سقف در شهر ویتیر

به نظر دلیل اصلی ساخت چنین مجتمعی ، دوردست بودن شهر ویتیر می باشد.

جامعه ای زیر یک سقف در شهر ویتیر

شهری که در منطقه ای میان دریا و کوه ها قرار گرفته و گاهی بادهایی با سرعت 100 کیلومتر بر ساعت در آن می وزد و زمستان ها ارتفاع برف می تواند به بیش از 7 متر برسد. از این رو منطقی به نظر می رسد که ببینیم همه ساکنان تصمیم گرفته اند در خانه ای محکم ولی متمرکز زندگی کنند. گفتنی است در این مجتمع مسکونی چندین اتاق نیز برای توریست ها و گردشگران در نظر گرفته شده است.

مشاهده 1268 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1157{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید