کتابخانه

از عهد باستان تا کنون کتابخانه ها به عنوان نمادها و شاخصه های رشد فرهنگی و علمی اقوام و کشورها محسوب شده اند و این امر در ایران زمین نیز همواره مورد توجه حاکمان، دانشمندان و عموم مردم بوده است.

متاسفانه از آن جایی که در سال های اخیر آمار میزان مطالعه مردم ایران پایین آمده است، لازم است به دنبال علل این بحران و برطرف کردن نیاز های اقشار مختلف باشیم. شاید در کنار مسائل متعددی اجتماعی ، سیاسی، تخصیص بودجه در این امور، مساله ای حائز اهمیت باشد، معماری کتابخانه ها باشد و لازم است که نقدی در این زمینه هم انجام شود. یقینا معماری کتابخانه نقشی موثر در میزان جذب مخاطب به این عملکرد فرهنگی دارد.ناکار آمدی عملکردی، در کنار یکنواختی و عدم پویایی در چنین فضاهایی نهایتا به کاهش تمایل عموم مردم به حضور در کتابخانه ها می انجامد.

پیداست که آشنایی با تاریخچه معماری کتابخانه و بررسی نمونه های جدید و موفق درسراسر دنیا، نقشی هرچند اندک در بهبود وضع موجود داشته باشد. در دهه های گذشته تغییراتی اساسی در فرهنگ مطالعه کشورهای مختلف بوجود آمده است که ناشی از ریشه ها و پیشینه های فرهنگی هر ملیتی می باشد. یکی از علت های کاهش مطالعه، اینترنت و کتابخانه های دیجیتال است و مخصوصا در کشورهای غربی مطالعه آنلاین آرام آرام به صورت رفتاری اجتماعی نهادینه شده و مخاطبین زیادی را به سمت خود جذب کرده است. با وجود تمامی این تغییرات، پیداست که امروزه، توجه به معماری کتابخانه پیش از پیش لازم توجه و دقت است تا جایی که می بینیم کتابخانه هایی نظیر کتابخانه ملی فرانسه،کتابخانه عمومی سیاتل و کتابخانه سلطنتی دانمارک به نماد و شاخصه ای شناخته شده برای شهرها و حتی کشورهای بستر خود تبدیل شده و عموم مردم  آنها را به عنوان بخشی از هویت شهرهای خود پذیرفته اند. بدین ترتیب با ورود معماران تراز اول نظیر رم کولهاس، هرزوگ و دمورن و زاها حدید به مسابقات طراحی کتابخانه و ارائه  دیدگاه ها جدید و متفاوت ، عملا معماری کتابخانه به دوران جدیدی وارد شده است؛ دورانی که در آن علاوه بر بهبود عملکردی فضاهای کتابخانه، سیمای کالبدی کتابخانه ها به عنوان عاملی تاثیرگذار در جلب مخاطب و ارتقا فرهنگ کتابخوانی در نزد عموم ، بیش از پیش به رسمیت شناخته شده است.

طراحی معماری همواره در گرو شناخت  مناسب از نیازهای عملکردی، ویژگی ها و مقیاس موضوع طرح می باشد. در خصوص طراحی بنایی نظیر کتابخانه که انواع بیشماری از آن تعریف شده است، آگاهی از تنوع نیازهای عملکردی و مقیاس پروژه امری ضروری است. کتابخانه ها از لحاظ نوع مخاطب و موضوعات کتب به انواع مختلفی دسته بندی می شوند.صرف نظر از کتابخانه های تخصصی ، کتابخانه های عمومی مهمترین و پرمخاطب ترین انواع آن می باشند؛ کتابخانه های ملی در مقیاس کشور، کتابخانه های مرکزی در مقیاس کلان شهرها و کتابخانه های محلی در مقیاس منطقه و محله. و یقینا توجه بیشتر به اهمیت کتابخانه های کوچک محلی و تاثیر آنها بر روحیه ساکنین محلات لازم توجه است.پس لازم است به تمامی نیازهای مخاطبین کتابخانه ها توجه شود و سعی در پیداکردن راه حل های مناسبی در این زمینه کرد. از بین آنچه که تاکنون ساخته شده است، می توان گفت؛ کتابخانه مرکزی سیاتل اثر رم کولهاس را می توان نقطه عطفی در تاریخچه معماری کتابخانه انتخاب کرد. تقریبا همزمان با ساخت کتابخانه سیاتل، کتابخانه دیگری توسط هرزوگ و دمورن برای دانشگاه BTU  طراحی و اجرا گردید که به خوبی نمایانگر تحولات اساسی ذکر شده در عصر جدید کتابخانه می باشد.

چکیده از کلام؛ نیما طالبیان، مهدی آتشی، سیما نبی زاده

برای ارسال نظر ثبت نام نمایید