روانشناسی رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی

نوشته شده توسط مریم نیری

رنگ صورتی، حاصل ترکیب دو رنگ قرمز و سفید است که در تعیین ویژگی های آن موثر می باشند.

رنگ صورتی؛ نرم و لطیف، دوستانه، صلح آمیز و آرام است، در عین حال جسورانه و پر جنب و جوش و تحریک کننده احساسات عاطفی نیز هست. این رنگ معمولا نشانگر عشق است. صورتی رنگی امیدبخش است. صورتی پرخاشگری را کاهش می دهد و از شدت عصبانیت می کاهد. کمتر کسی پیدا می شود که رنگ صورتی را دوست نداشته باشد.

اگر رنگ مورد علاقه شما صورتی است، فردی دوست داشتنی، مهربان، سخاوتمند و حساس هستید. رفتار دوستانه ای دارید و دیدگاه شما نسبت به زندگی مثبت است. همیشه به نیمه پر لیوان فکر می‌کنید و در هر سن و سالی که باشید جوان تر از سن تان به نظر می رسید. بعضی از روانشناسان بر این باورند که صورتی رنگی قدرتمند است. بدین معنا که از یک سو می تواند آرامش و راحتی ایجاد کند و از سوی دیگر با القای حس شادی به جنگ افسردگی برود. به افراد افسرده و غمگین توصیه می‌شود که صورتی های پررنگ و شاد را به محیط زندگیشان راه دهند. تا شادی و نشاط بیشتری را تجربه ‌کنند.

در ورزشگاه ها معمولا رختکن تیم حریف را به رنگ صورتی نقاشی می کنند تا بازیکنان آن ها کم انرژی و منفعل شوند.با وجودی که اثر آرام بخشی رنگ صورتی مشخص شده است ولی پژوهشگران دریافته اند که این اثر، تنها در خلال مواجهه اولیه به وجود می آید. مثلا هنگامی که از این رنگ در زندان‌ها استفاده شد، زندانیان پس از عادت کردن به آن، حتی نا آرام تر از قبل شدند.

چکیده خصوصیات رنگ صورتی:
1- صورتی بسیار ملایم؛ نماد شیرینی، معصومیت کودکانه و احساسات پیچیده است.
2- صورتی کم رنگ؛ ظریف، ملایم و آرام بخش است.
3- صورتی تند، موجب برانگیختگی احساسات می شود.

رنگ صورتی در دکوراسیون
در دکوراسیون منزل، استفاده از رنگ صورتی و ترکیب آن با دیگر رنگ ها، تنوع و زیبایی وصف ناپذیری ایجاد می کند. به طور کلی رنگ صورتی برای دکوراسیون داخلی رنگ آسایش و آرامش است. این رنگ حس مشترک بودن و به اشتراک گذاشتن را منتقل می کند. نور صورتی رنگ، آرامش بخش و سرگرم کننده، برای یک روز پر استرس است. رنگ صورتی انرژی فوق العاده ای دارد که شبیه نوری در تاریکی رسوخ می کند. صورتی نوستالژی و کودکی را در فضا می آورد. صورتی، اغلب رنگ مورد علاقه دختر بچه هاست. شاید چون احساس خوبی از آن دارند و حس صمیمیت را در آن ها القا می کند. بنابراین از این رنگ برای کودکان به خصوص نوزادان و دختران کوچک استفاده می شود.

روانشناسی رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی

استفاده از تن های مختلف این رنگ در قسمت های مختلف منزل باعث نگاهی جدید، شیک و جذاب می شود. به عنوان مثال: دراورها، کاغذ دیواری، مبلمان، پرده ها و یا هر تزیینی که شما برای دکوراسیون داخلی استفاده می کنید. فقط توجه داشته باشید که نباید به طور یکنواخت و خیلی ساکن از این رنگ استفاده کرد چرا که تاثیرات منفی هم ممکن است داشته باشد.

اگر به دنبال رژیم‌های لاغری هستید و می خواهید به تناسب اندام برسید، رنگ صورتی را در فضای آشپزخانه استفاده کنید، زیرا این رنگ اشتهای شما را برای مصرف مواد غذایی چرب و پر کالری کاهش می‌دهد و شما را نسبت به مصرف غذاهای کم حجم و سالم ترغیب می کند. پس بشقاب خود را صورتی انتخاب کنید تا هنگام غذا خوردن آرامش بیشتری داشته باشید و به آرامی غذا را به معده تان بفرستید. وقتی با آرامش غذا می خورید پیام سیری به موقع به مغز مخابره می شود.

روانشناسی رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی

در اتاقی که تمام وسایل و مبلمانش را با رنگ سفید و طیف های روشن رنگی انتخاب کرده ایم، به کارگیری رگه هایی از رنگ صورتی می تواند انرژی بسیار زیادی را در محیط آن ایجاد کند و زیبایی بسیاری به دکوراسیون اتاق ببخشد. صورتی، در کنار سفید فضایی شیک و آرام ایجاد می کند. اگر می خواهید فضا کلاسیک تر به نظر برسد این ترکیب را فراموش نکنید. اگر صورتی را با مشکی ترکیب کنید، ترکیب زیبایی ایجاد می‌شود که برای اتاق نشیمن و خواب گزینه مناسبی است. این ترکیب یک نمای قوی، مهیج و هوشمند به نمایش می گذارد. به دلیل برجسته و نمایان بودن ترکیب این دو رنگ، ممکن است شما تصمیم بگیرید بقیه فضای اتاق را نسبتا به رنگ خنثی رها کنید.

روانشناسی رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی

همچنین ترکیب صورتی با قهوه ای شکلاتی، برای اتاق نشیمن بسیار موثر واقع می شود. صورتی چرک، کمی خاکستری در خود دارد که باعث می شود تا فضا کامل تر به نظر بیاید. این رنگ به شکل فوق العاده ای با رنگ های روشن تر از خود مثل سفید نقره ای و فیروزه ای کامل می شود. هر سایه روشنی از خاکستری همیشه بهترین ترکیب با رنگ صورتی است. صورتی ملایم و مات در کنار انواع خاکستری ها، هماهنگی ایده آلی ایجاد می کند. برای این منظور می توانید یکی از دیوارهای اتاق را به رنگ صورتی رنگ آمیزی کنید و با به کارگیری رنگ های متنوع خاکستری در کنار آن، ترکیبی دلپذیر بسازید.

روانشناسی رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی

استفاده از رنگ صورتی نباید تنها به طیف های روشن و ملایم محدود شود. می توانید از صورتی تیره و متمایل به سرخابی، برای ایجاد یک نقطه کانونی ایده آل بهره بگیرید و به این ترتیب تمرکز بصری مناسبی در فضای اتاق ایجاد کنید. صورتی تیره بسیار در ذهن ماندگار است. این رنگ بهتر است فقط در جاهایی از خانه استفاده شود که باید به آن ها توجه زیادی شود، چرا که صورتی تیره رنگ جلب توجه است. رنگ قرمز و صورتی در کنار هم حس گرما و هیجان را به وجود می آورند.

روانشناسی رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی

رنگ زرد به خوبی با صورتی هماهنگ می شود، مخصوصا زمانیکه با الگوهای شطرنجی و کج و راست ترکیب می شود. به عقیده طراحان دکوراسیون داخلی این غیر ممکن نیست که شما در اتاقی با چنین ترکیب رنگی حس خوشحالی داشته باشید.

روانشناسی رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی

رنگ صورتی خیلی ملایم و سبز آرامش بخش، به طور بصری حس تحرک و هیجان بدون خشم را، دارا هستند. یک اتاق نشیمن آبی و صورتی با دیوارهای چوبی شسته شده یک حس دلپذیر کنار دریای آرام را به وجود می آورد. مبل صورتی کمرنگ با کوسن آبی ملایم و بالعکس یک ایده رد نشدنی برای دکوراسیون منزل است. صورتی یکی از رنگ هایی است که مختص به فصل بهار است. برای چیدن یک اتاق نشیمن بهاری رنگ مناسبی است.

مشاهده 5315 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1159{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید