روانشناسی رنگ خاکستری در دکوراسیون داخلی

نوشته شده توسط مریم نیری

خاکستری (طوسی) حاصل ترکیب دو رنگ سیاه و سفید است و می توان آن را رنگ سایه نامید، زیرا مثل سیاه و سفید ظاهر نمی شود.

رنگ خاکستری رنگی کاملا خنثی و فاقد گرمی است. خاکستری، محافظی در برابر تأثیرات بیرونی است. خاکستری معمولا احساسات منفی ایجاد می کند. مثلا ابرهای ضخیم، مه و دود خاکستری هستند. خاکستری، رنگ فرار است و عدم تولید؛ چون نه سفید است و نه سیاه. این رنگ، دیواری در اطراف شخص می کشد.

رنگ خاکستری ممکن است برای برخی افراد گزینه بهتری نسبت به مشکی باشد. در حالی که به خودی خود هیچ قدرت محرک هوشی ندارد، ولی با عقل و دانش و استحکام در ارتباط است. این رنگ نشانه ترس و فقدان احساس است و شفافیت و درخشندگی دیگر رنگ ها را کم می کند. رنگ خاکستری بی تفاوتی، عدم مشارکت و همکاری و سستی و تنبلی را در فرد به وجود می آورد. در زمان جنگ و افزایش فشارهای روانی تمایل به این رنگ بیشتر می شود.

رنگ خاکستری پذیرای افکار جدید است و بین ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه ارتباط برقرار می کند. تحت تاثیر رنگ خاکستری، افراد با شخصیت، محترم، مسلط به خود و اهل عمل به نظر می رسند و شخصیت آن ها تا حدی اسرار آمیز، زیرک و جذاب جلوه می کند. رنگ خاکستری حالتی از وقار، اقتدار، استقلال، اعتماد به نفس، خوداتکایی و  رسمی بودن را نشان می دهد و تا حدی با ابهت به نظر می رسد.

رنگ خاکستری متالیک برای معرفی کالاهای خیلی جدید و هنری استفاده می شود. این رنگ سرعت و شایستگی را نشان می دهد و نوید دهنده‌ تکنولوژی و پیشرفت های علمی است. رنگ خاکستری فرصت تجدید نظر و تغییر یک تصمیم بد به یک تصمیم خوب را به وجود می آورد.

چکیده خصوصیات رنگ خاکستری:
1- خاکستری روشن شخصیت را با ثبات می کند و در تغییر نگرش های عاقلانه و منطقی مفید است.
2- خاکستری تیره نشان دهنده‌ فقر، مشقت و سختی است.

این رنگ مظهر چشم پوشی از خوشی های دنیاست. کسانی که به این رنگ علاقه دارند اغلب در زندگی احساس رضایت می کنند، خاکستری رنگ عقلا است و جوانانی که به این رنگ اظهار علاقه می کنند در واقع خود را هم شأن و هم تراز اشخاص کهنسال می دانند و در زندگی احساس بی نیازی می کنند. در عشق بر افراد مسن تر از خود تمایل دارند و اغلب کسانی که از نظر فکر و ایده به آنها برتری دارند خیلی آسان طرف توجهشان قرار خواهند گرفت.

رنگ خاکستری در دکوراسیون:
از تاثیرات روانی رنگ خاکستری در دکوراسیون داخلی منزل در خلق فضایی ظریف و ماهرانه استفاده کنید. رنگ خاکستری به دلیل ماهیت خنثی خود، توانایی ترکیب شدن با بیشتر رنگ ها را دارد و می تواند در فضای دکوراسیون داخلی بسیار خوش بدرخشد، اما رنگی نیست که بتوان راحت از آن در دکوراسیون منزل استفاده کرد.

اگر می خواهید اتاقتان حسی آرام را القا کند به دنبال رنگ روشن تر بروید اما اگر می خواهید اتاقتان درخشش بیشتری داشته باشد می توانید رنگ خاکستری تیره تر را انتخاب کنید. رنگ خاکستری تیره تر باعث می شود سایر رنگ های به کار رفته در اتاق بیشتر نمایان شود. وقتی که مناسب ترین طیف رنگ خاکستری را برای دکوراسیون داخلی انتخاب کردید حالا نوبت به استفاده از رنگ های مناسب در کنار آن می شود. با خاکستری هم می توان؛ خانه ای شاد داشت، به شرط اینکه از رنگ سفید و در نقاطی هم رنگ های مختلف دیگر استفاده شود. خاکستری با رنگ های شادی همچون سبز، آبی و سفید متعادل می شود.

خاکستری و سفید هر دو از جنس رنگ های خنثی و خوش ترکیب اند. اما ترکیب خاکستری و سفید زمانی در دکوراسیون داخلی خیره کننده می شوند که سفید، روشن و نسبتا براق باشد و خاکستری، تم زغالی و مات داشته باشد این ترکیب فوق العاده ای برای اتاق نشیمن می شود.

رنگ زرد براق یا زردی که ته رنگ نارنجی را با خود به همراه دارد، به خوبی در کنار خاکستری زغالی و یا حتی خاکستری سرد و کم رنگ می نشید.

بنفش با ته مایه خاکستری و خاکستری، به خوبی در کنار هر نوع خاکستری خوش می نشیند، اما بهتر است برای داشتن ترکیب متفاوت تر و جذاب تر رنگ خاکستری خود را کمی ملایم تر انتخاب کنید که ترکیب شما بی نظیرتر باشد.

رنگ سبز صدری از آن دسته رنگ های گرم و شیکی است که ترکیبش با رنگ خاکستری بیش از پیش جذاب و خیره کننده می شود. به خوبی می توانید از ترکیب رنگ سبز صدری برای داشتن فضایی متفاوت و شاد و در عین حال رسمی استفاده کنید. رنگ نارنجی تند و براق در کنار خاکستری پر رنگ با ته مایه زغالی می تواند یک آشپزخانه ی متمایز و بی نهایت پر انرژی را ایجاد کند. ترکیب صورتی و خاکستری به دلیل خاصیت ملایم خود برای فضاهایی مثل اتاق خواب که نیاز به آرامش بیشتری در آن در آن حس می شود گزینه بسیار مناسبی است و ترکیبی خاص، دوست داشتنی و آرامش بخش را فراهم می کند.

مشاهده 5676 مرتبه

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1154{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید