روانشناسی رنگ سفید در دکوراسیون داخلی

رنگ سفید، مخالف سیاهی و تاریکی است. رنگ سفید رنگی مثبت، نورانی و مهیج محسوب می شود و القاء کننده آرامش، صفا و آسایش است. رنگ سفید تکانه های احساسی و ناامیدی را تسکین می دهد و کمک می کند تا احساسات، افکار و روح شما را پاک سازد. این رنگ با سردی و تمیزی همراه می شود، چرا که رنگ برف می باشد.

روانشناسی رنگ سفید در دکوراسیون داخلی

خواص روانی مثبت رنگ سفید؛ بهداشتی بودن، شفافیت، خلوص، پاکی و سادگی است. خواص روانی منفی این رنگ هم؛ سردی، ناباروری و غیر دوستانه بودن است. رنگ سفید، نماد معصومیت و پاکی است. بیمارستان ها و کادر پزشکی از رنگ سفید برای ایجاد حس پاکیزگی استفاده می کنند. سفید احساسات را برمی انگیزد و حس نوستالژی و دلتنگی را تلقین می کند.

از لحاظ بصری، سفید درک بالایی از فضا می دهد و فضا را بازتر نشان می دهد. سفید به تنهایی حس خالی و تهی بودن را منتقل می کند و گهگاهی ترسناک می شود. ولی اگر با رنگ های شاد و مخصوصا گرم ترکیب شود، حس فوق العاده ای می دهد. چنان که به زمان و فضایی نیازمندید که بر زندگی تان اثر نهد، رنگ سفید می تواند به شما آزادی بی حد و اندازه دهد. این رنگ به وضوح ذهن شما را یاری می کند و شما را به پاک کردن چیزهای درهم برهم و موانع تشویق می کند. البته استفاده افراطی از این رنگ ممکن است سرد و منزوی کننده باشد.

چکیده خصوصیت رنگ سفید:
1- سفید، تمیزی، پاکی و رهایی را القا می کند.

سفید در دکوراسیون
سفید از آن دسته رنگ هاست که تقریبا بین همه محبوبیت دارد. این رنگ با تعداد طرفدارانی که دارد، یک رنگ بی رقیب محسوب می شود. سفید یک رنگ خنثی به شمار آمده و به عنوان پر طرفدارترین رنگ در طراحی دکوراسیون شناخته می شود. کاربرد این رنگ به عنوان پس زمینه به حدی زیاد است که می توان گفت با کمتر فضایی مواجه شده ایم که حداقل یک دیوار سفید نداشته باشد. بنابراین اگر به دنبال طراحی یک دکوراسیون ساده و در عین حال شیک هستید، سفید را به شما پیشنهاد می کنیم. این رنگ با عنوان دوست مینیمالیست ها نیز شناخته می شود و نمونه بارزی در وصف زیبایی در سادگی محسوب می شود. یک دکوراسیون ساده و زیبا، همیشه خاص بودن خود را حفظ خواهد کرد و به همین دلیل طرفداران زیادی دارد.

روانشناسی رنگ سفید در دکوراسیون داخلی

قدرت سفید را به عنوان یک رنگ کمکی دست کم نگیرید. رنگ سفید، یک تابلوی نقاشی خالی است که هنرمندی باسلیقه می تواند آن را به بهترین حالت نقاشی کند. ترکیب سایه های صورتی، آبی، سبز، زرد یا مقداری رنگ نارنجی با سفید، زیبایی آرامش بخشی در خانه شما ایجاد می کند.

روانشناسی رنگ سفید در دکوراسیون داخلی

به کارگیری رنگ سفید در فضا به خصوص برای پوشش های اصلی، آن مکان را روشن تر و بزرگتر جلوه می دهد. بنابراین برای فضاهای کوچک و کم نور انتخاب ایده آلی است. اما دیوار یکدست سفید، خنثی و کسل کننده است و هیچ ایده خلاقانه‌ای ندارد. اتاقی که کاملا سفید نقاشی شده باشد ممکن است جادار و بزرگ به نظر آید اما خالی و سرد است. سفید خالص هنگامی که با نور طبیعی نور پردازی می شود، یک رنگ گرم را ایجاد می کند ولی در زیر نورهای مصنوعی به نظر سرد می رسد.

برای حفظ آرامش در فضایی با سطوح سفید، می توان از لوازمی با رنگ های خنثی و بافت های طبیعی مانند چوب استفاده نمود و برای ایجاد تضادهای ظریف و زیبا، تعدادی رنگ های دراماتیک نیز به این ترکیب افزود. به طور کلی قانونی برای استفاده از رنگ سفید در دکوراسیون وجود ندارد و در هر جایی می توان آن را بکار برد. رنگ سفید کاملا یک رنگ دلنیشین است. بهترین استفاده از رنگ سفید، در پس زمینه است؛ برای نمایش تابلوی هنری و جلوه دادن به مبل های رنگی، بهتر است دیوارها سفید باشد. هر چه تضاد رنگ تابلوهایی که در فضا قرار می دهید با پس زمینه بیشتر باشد، زیباتر خواهد بود.

روانشناسی رنگ سفید در دکوراسیون داخلی

برخلاف رنگ سیاه که جاذب همه رنگ هاست، سفید همه رنگ ها را پس می زند و ترکیب این دو تضادی زیبا و خیره کننده به وجود می آورد.

روانشناسی رنگ سفید در دکوراسیون داخلی

به کار بردن مبلمان سفید در خانه و یا کلا دکوراسیون داخلی به رنگ سفید این آزادی عمل را به ما می دهد که بتوانیم هر رنگ دلخواهی را در کنارش قرار بدهیم. سفید با همه رنگ ها قابل ترکیب است. سفید را می توانید به راحتی با هر رنگی ست کنید. حتی می توانید از چند رنگ با طیف متفاوت در کنار سفید استفاده کرده و به کمک این رنگ خنثی هم نشینی آن ها را تثبیت نمایید. رنگ های مختلف در ترکیب با سفید جلوه بیشتری پیدا کرده و به شاخصه منزل شما تبدیل می شوند. بهتر است در انتخاب رنگ های هم نشین با سفید، کنتراست را مد نظر قرار دهید تا از بی روح شدن فضا جلوگیری شود.

سفید رنگی است که می تواند برای مدت بسیار طولانی، مهمان دکوراسیون خانه شما باشد. این رنگ چشم را نمی زند و همیشه شیک و برازنده است.

گالری تصاویر (برای مشاهده لطفا عضو شوید)

{gallery}1147{/gallery}
برای ارسال نظر ثبت نام نمایید